20 paź 2012

Oświadczenia: "z polskiego na nasze"

Pomocnik w wypełnianiu oświadczeń. Oświadczenie składa się z czterech części.

Część pierwsza:
Studia stacjonarne pierwszego stopnia/drugiego stopnia/jednolite studia magisterskie w uczelni publicznej..................................................... na kierunku: .............................................. są studiami, na które otrzymałem(-łam) do wykorzystania liczbę punktów ECTS, o których mowa w art. 164 a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, uprawniających mnie do studiowania bez wnoszenia opłat.
Tę część oświadczenia wypełniają studenci, którzy w roku akademickim 2011/2012 lub w latach kolejnych, rozpoczynają w uczelni publicznej studia stacjonarne pierwszego albo drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie. Rozpoczęte studia będą dla nich pierwszymi studiami stacjonarnymi w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat na określonym poziomie kształcenia, na które otrzymają do wykorzystania liczbę punktów ECTS, o których mowa w art. 164 ustawy. Na tych studiach rozpoczną wykorzystywanie punktów ECTS z limitu, jaki im przysługuje (w przypadku studiów drugiego stopnia w SGH jest to 120 + 30 ECTS).


Część druga:
W trakcie zajęć dydaktycznych na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia/drugiego  stopnia/ jednolitych studiach magisterskich w uczelni publicznej/uczelniach publicznych: ...................(pełna nazwa uczelni)............................ na kierunku/kierunkach: ............................... w latach ............... wykorzystałem(-łam) bez wnoszenia opłat łącznie .............. punktów ECTS.
Tę część oświadczenia wypełniają studenci, którzy kontynuują bez wnoszenia opłat studia stacjonarne w uczelni publicznej na określonym poziomie kształcenia, rozpoczęte w roku akademickim 2011/2012 lub w latach następnych.
Studenci w tej części wykazują liczbę punktów ECTS, która została przez nich wykorzystana z przyznanego limitu punktów. W przypadku, gdy limit punktów był wykorzystywany przez studenta na określonym poziomie kształcenia w więcej niż jednej uczelni lub na więcej niż jednym kierunku, wówczas student wskazuje je wszystkie i podaje łączną liczbę wykorzystanych punktów ECTS.


Część trzecia:
Jestem studentem(-tką) pierwszego kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej: ....................................................... na kierunku: ............................................. które rozpocząłem (-częłam) w roku ............................, oraz chcę skorzystać z jednorazowego uprawnienia do podjęcia studiów bez wnoszenia opłat na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej: ....................(pełna nazwa uczelni) ................(pełna nazwa kierunku studiów).....

Tę część oświadczenia wypełniają studenci, którzy studiują na studiach stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat, rozpoczętych w roku akademickim 2011/2012 lub w latach następnych i którzy podjęli po dniu 30 września 2012 r. studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat.

Część czwarta oświadczenia:  
Jestem absolwentem(-tką) pierwszego kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej: ........................................ na kierunku:...................................................które ukończyłem(-czyłam) w roku ................... i na których uzyskałem(-łam) tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny, oraz chcę skorzystać z jednorazowego uprawnienia do podjęcia studiów bez wnoszenia opłat na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej: ......................... (pełna nazwa uczelni)..................... (pełna nazwa kierunku studiów)
Tę część oświadczenia wypełniają absolwenci studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich. Ukończone studia były ich pierwszym kierunkiem studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat, które rozpoczęli w roku akademickim 2011/2012 lub w latach następnych i podjęli studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat po dniu 30 września 2012 r. Studenci ci będą chcieli skorzystać z jednorazowego uprawnienia do podjęcia studiów na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat, zgodnie z art. 170 a ust. 7 ustawy. Student ten, spełniając kryteria o których mowa w art. 181 ust. 1 ustawy, może po raz drugi otrzymać limit punktów ECTS, uprawniający go do kontynuowania studiów bez wnoszenia opłat.

Student składa osobne oświadczenie dla każdego realizowanego kierunku studiów stacjonarnych, w każdej uczelni, na której studiuje.

Mam nadzieję, że Wam to trochę pomoże. Dodam jeszcze, że dane dotyczące wykorzystanych punktów ECTS uczelnia przekazuje do ogólnopolskiego wykazu studentów dwa razy do roku w terminach do 15 listopada oraz do 15 marca każdego roku. Baza WD zawierająca oświadczenia będzie dla Was otwarta odpowiednio wcześniej: 22-29 października.

Już teraz natomiast warto sprawdzić, czy Wasze dane w WD są poprawnie wpisane. Wielu z Was popełnia błędy na etapie rekrutacji (kiedy po raz pierwszy wpisujecie dane do systemu) i te błędy pokutują czasem aż do dnia druku dyplomu, co naraża Was na niepotrzebne koszty.

Szczegółowy zakres danych zamieszczanych w ogólnopolskim wykazie studentów oraz terminy i formę przekazywanych danych przez uczelnię określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 września 2011 r. w sprawie danych zamieszczanych w ogólnopolskim wykazie studentów.

138 komentarzy:

 1. Ale gdzie znajdujemy takie oświadczenie w WD?
  Instrukcja jest świetna tylko gdzie szukać tego, do czego się odnosi?

  OdpowiedzUsuń
 2. W każdym wpisie padają daty 22-29 października. Dzisiaj jest 21 X, a wczoraj - kiedy Pan(i) zadał(a) pytanie, był nawet 20 X.

  OdpowiedzUsuń
 3. A co w przypadku, gdy w obecnym roku akademickim rozpoczęło się naukę jednocześnie na dwóch różnych uczelniach? Czy wtedy obowiązuje taką osobę pkt 3 oświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
 4. A kiedy zapadła decyzja? Zakładam, że jeśli na dwóch uczelniach, to w trybie rekrutacji, czyli przed 30 września. W takim przypadku dla każdego kierunku część I oświadczenia (dla każdego osobno rzecz jasna).

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama nie wierzę, że dałam się w to włączyć. Co za chory system! Sama zaczęłam się już czuć jak złodziej - bardzo współczuję studentom.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rozumiem, że przepisy przejściowe to te obowiązujące już absolwentów (z tytułem magistra)?
  Co Pani miała na myśli wspominając brak "drugiego wcielenia" studenta realizującego drugi kierunek?

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepisy przejściowe dotyczą studentów, którzy rozpoczęli lub uzyskali zgodę na realizację drugiego kierunku studiów przed 30 września 2012 r.

  "Drugie wcielenie" odnosi się do WD, w którym system "głupieje" rozpoznając, że dany student np. przekracza liczbę ECTS (system powinien rozpoznawać nowy kierunek studiów tego samego studenta - pracujemy nad tym rozwiązaniem z CI, ale końca nie widać).

  OdpowiedzUsuń
 8. W związku z tym, że oświadczenia te mamy wydrukować i zanieść do dziekanatu (w związku z czym rozpocznie się edycja III kilometrowych kolejek (edycja I to odbiór legitymacji, II korekty deklaracji :) ) może udałoby się wystawić skrzyneczkę, "urnę" jak na wyborach - tak aby odciążać okienek.

  Do otwartych kartoników osobiście nie mam zaufania, i wolałabym dla pewności odstać swoje.
  Jednak gdyby ustawić w miarę sensowne, zamknięte pudło, do którego spokojnie można wrzucić przez szczelinę deklarację i nie martwić się, że wypadnie ona przy większym podmuchu wiatru.....

  Wiele studentów ma do załatwienia ważne sprawy - inni, tworząc dziki tłum będą stać "tylko by oddać kwitek".

  OdpowiedzUsuń
 9. O urnie już pisałam i nic w tej sprawie się nie zmieniło - ale pomyślę, czy na poczekaniu nie zrobić czegoś na kształt urny ze zwykłego pudełka po papierze do drukarek :-)
  Korekty deklaracji można było spokojnie zostawiać w pudełku - tak jak pisałam... Może lubicie kolejki? ;-)
  Jutro w pracy o tym pomyślę. Oraz o tysiącu innych rzeczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W razie co jako nadworny (nadziekanatowy?) dekorator wnętrz mogę jutro coś sklecić - o ile znajdę pudełko. Tylko nie wiem, czy mnie zwolnisz z kolegium dziekańskiego ;)

   Usuń
  2. myślę, że w czasie kolegium możesz czymś zając ręce ;-)

   Usuń
  3. Problem z tym pudełkiem jest taki, że nie ma się pewności, że dokumenty trafią do rąk pracowników dziekanatu. Dlatego studenci stoją w kolejkach, żeby nie martwić się o to, czy oby na pewno wszystko będzie ok. Zresztą wisi tam karteczka, że zostawia się dokumenty na własną odpowiedzialność.
   Jeśli dziekanat na prawdę chciałby usprawnić sobie pracę i zmniejszyć uciążliwość dla studentów, to powinien zrobić/kupić porządną skrzynkę na dokumenty, zamykaną na klucz
   typu pocztowej, gdzie wrzuca się listy, ale wyjąć je może tylko listonosz, a sama skrzynka jest ciężka, lub mocno przymocowana do słupka/ściany (a nie jakiś skrawek kartoniku).
   Pozdrawiam!

   Usuń
  4. Pomysł ze skrzynką na podania jest "genialny" - jakby Pan sobie zadał trud, to wiedziałby Pan, że była już o tym mowa. Również o tym dlaczego nie ma skrzynki do tej pory...

   Usuń
  5. Pamiętam szok jaki przeżyłem, gdy dowiedziałem się, że istnieje takie pudełko na podania. Od razu wrzuciłem ta swoją korektę deklaracji, ale zrobiłem to jako jedyna osoba w kilkudziesięcioosobowej kolejce (sic!). Co mogłoby się stać z tym podaniem? Ktoś by je zjadł albo złośliwie wyrzucił? A może przyszłaby trąba powietrzna? Ludzie, nie narzekajcie na kolejki w dziekanacie, skoro sami chcecie wszystko załatwiać osobiście, szczególnie sprawy, które z natury swej osobistego kontaktu z przyjmującym podanie nie wymagają!

   Usuń
 10. :D Cudownie! Dziękujemy!

  OdpowiedzUsuń
 11. A mnie ciekawi co by było, gdyby ktoś zaczął jeszcze raz studia na tym samym kierunku, ale np. na innej uczelni (bo znam i takie przypadki). Wtedy, zgodnie z definicją z ustawy, nie jest to wtedy drugi kierunek i co wtedy z odpłatnością? Pewnie wszedłby tu zapis o limicie 300 ecstów na życie.
  Nie znalazłam też w ustawie zapisu co ze studentami studiującymi na licencjacie jeden kierunek, a na mgr drugi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. studia lic. i mgr. traktowane są rozłącznie (jako kompletnie inne studia). Natomiast jeśli ktoś zacznie studia na kolejnej uczelni to jest to oczywiście drugi kierunek i podlega odpłatności (po to właśnie jest ogólnopolski system POLon, żeby wyłapać takie przypadki).

   Usuń
 12. A ja mam pytanie, co w przypadku gdy przebywam obecnie na wymianie zagranicznej w ramach Erasmusa? Planowałam wrócić do Polski w połowie grudnia, mogę wtedy dostarczyć do zaświadczenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dostarczyć - tak, ale wypełnić elektronicznie trzeba między 22-29 października, bo potem baza zostanie zamknięta

   Usuń
 13. Ja te jestem nieobecny w kraju, co mam robic? Moge po prostu przeklikac to w WD?

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzień dobry,

  jeżeli studiuję na jednym kierunku i rozpocząłem studia od obecnego semestru, to rozumiem, że jestem "rozpoczynającym studia" i wypełniam część pierwszą oświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
 15. jezeli magisterka na sghu jest moja druga magisterka, a pierwsza rozpocząłem w 2010/2011 roku to wypełniam pierwsze oświadczenie??

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam,
  Pragnę zapytać, którą część oświadczenia należy wypełnić, jeśli studiuje się 2 kierunki, z których pierwszy rozpoczęło się w roku akademickim 2011/2012, a drugi w roku obecnym (decyzja o przyjęciu na studia sprzed 30 września 2012)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/oswiadczenia-dla-opornych.html

   Usuń
 17. zajrzyjcie do komentarzy pod poprzednim postem, tam jest sporo odpowiedzi na powyższe pytania

  http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/ii-kierunek-i-oswiadczenia-do-systemu.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nareszcie ktoś rozsądny - ściskam z wdzięcznością :-)

   Usuń
 18. jeśli jest się od października br studentem 1 roku studiów uzupelniających na dwóch uczelniach ale na TYM SAMYM kierunku to znaczy, że ten drugi podlega opłacie i lepiej szybko z jednej uczelni zrezygnować i złożyć podanie o skreślenie z listy studentów?

  OdpowiedzUsuń
 19. Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia z opłaty na drugim kierunku - pisałam o tym w poprzednich wpisach - ale zgodę musi wydać rektor
  oczywiście wszystkie uwagi i oświadczenia dotyczą studentów studiów stacjonarnych - niestacjonarni płacili "od zawsze" :-(

  OdpowiedzUsuń
 20. a czy można uzyskać od Pani więcej informacji na ten temat? Jakie warunki trzeba spełniać? nie mogę tego odnaleźć w ustawie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/opaty-za-ii-kierunek-ostateczna.html

   Usuń
 21. Jak wół było na początku poprzedniego postu:
  Student lub absolwent pierwszego kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej ma prawo podjąć studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat, jeśli w poprzednim roku studiów spełnił łącznie następujące kryteria:
  uzyskał wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym,
  znalazł się w liczbie 10% najlepszych studentów danego kierunku studiów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Ci Boże, że występują w przyrodzie ludzie inteligentni i umiejący czytać :-)))) Gdyby nie był anonimowy, miałby kawę :-)

   Usuń
 22. Jeżeli zakończyłem już jeden kierunek studiów magisterskich i zostałem przyjęty na inny kierunek przed 30 września 2012 to rozumiem, że obejmuje mnie okres przejściowy i wypełniam tylko pierwszą część oświadczenia? Czy w systemie WD powinienem wybrać 2 kierunek czy 1?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pierwszy kierunek, a jeśli to I semestr - to pierwsza część oświadczenia

   Usuń
 23. Jestem na studiach mgr od semestru zimowego 2010/2011. Został mi jeszcze jeden semestr studiów mgr. Czy dobrze zrozumiałam, że mam wypełnić cześć II? A jeśli tak to jaką ilość punktów ECTS mam wpisać w miejsce 'ilość wykorzystanych punktów'?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tyle ile Pani wykorzystała :) (max to 120 ECTS na całe studia - nie wiem ile już Pani zrobiła)

   Usuń
 24. Jeśli jest to kierunek rozpoczęty teraz, ale decyzja zapadła przed 30.09., to wypełnia się 1. część oświadczenia. Jest to traktowane jako pierwszy kierunek.

  OdpowiedzUsuń
 25. Tak, drugą część. Ilość wykorzystanych ects to ilość z Twoich poprzednich 3 semestrów.

  OdpowiedzUsuń
 26. To jakiś koszmar odpowiadanie Wam na pytania, kiedy wszyscy są "anonimowy" - nadajcie sobie jakieś nicki, jeśli macie obciachowe imiona - ale jakoś pozwólcie się odróżniać...

  OdpowiedzUsuń
 27. Czuję się troszkę jak matoł po przeczytaniu tej ustawy i oświadczeń, bo dalej nic nie rozumiem. Bardzo proszę o wyjaśnienie. Jeśli mój pierwszy kierunek to studia na UW rozpoczęte w roku akademickim 2010/2011, a obecnie jestem również studentką SGH na pierwszym semestrze studiów licencjackich i zostałam zakwalifikowana na studia przed 30 września to należę do tych "przejściowych" i nie muszę się martwić o wnoszenie opłat, tak? Co więcej, skoro rozpoczęłam pierwszy kierunek studiów przed 2011/2012 to wypełniam tylko cz. 1 oświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tu i tu chodzi o studia licencjackie?
   Jeśli tak, to przepisy przejściowe, I cz. oświadczenia

   Usuń
 28. co oznacza zdanie: "Studenci w tej części wykazują liczbę punktów ECTS, która została przez nich wykorzystana z przyznanego limitu punktów." Mam rozumieć, że skoro jestem studentem 3 semestru studiów magisterskich, wykorzystałem ilość ects za 2 semestry? Równie dobrze, mogę powiedzieć, że skoro zaakceptowałem już przedmioty w 3 semestrze, to one także są już "wykorzystane"? I jak ustosunkować się do 3 ectsów, które otrzymałem za praktyki? Dodam, że wniosek złożyłem w 3 semestrze, ale praktyki zostały już zaliczone przez dziekanat...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wykorzystane ECTS - czyli po zaliczeniu przedmiotu (protokół)

   Usuń
 29. jezeli zakonczyłam juz jeden kierunek studiów magsiterskich na innej uczelni (teoretycznie, gdyż nie złozyłam jeszcze pracy magisterskiej, w związku z czym status studenta na tej uczelni mam przedłuzony do konca roku, ale wszytkie przedmioty juz zrealizowalam - 120 ects) to czy rozpoczete studia magisterskie na sgh sa moim pierwszym kierunkiem ( wypelniam tylko pierwsza cześć oświadczenia) ,czy wypełniam tez odrębne oświadczenie dla poprzedniego kierunku ( cześć 2 - kontunuacja kierunku)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i jeszcze jedno pytanie. pierwsza magisterka rozpoczeta byla w 2010/2011, czyli przed wszystkimi zmianami, co oznacza, że nie musze wnosic zadnych opłat za rozpoczęte studia magisterskie na sgh, prawda?

   Usuń
  2. Dołączam się do pytania oraz chciałbym powiedzieć że wypełniłem już deklarację poprzez WD oraz wydrukowałem. Wypełniły mi się pola 1) oraz 2) na pierwszym oświadczeniu dotyczącym studiowania drugiego kierunku (SGH). Natomiast dla pierwszego kierunku wypełniło mi się pole 3) (PW).

   Rozumiem że Oświadczenie z wypełnionymi polami 1) i 2) zanoszę na SGH, natomiast Oświadczenie z wypełnionym polem 3) zanoszę do dziekanatu uczelni pierwszego kierunku (w moim przypadku PW).

   A czy nie powinny wypełnić się pola :
   - pole 2) dla pierwszego kierunku (PW)
   - pole 1) dla drugiego kierunku (SGH)
   cytując:
   "dla każdego kierunku wypełnia Pan odrębne oświadczenie: na pierwszym kierunku tylko część II (kontynuacja studiów), a na tym kierunku który rozpoczyna Pan teraz - tylko część I (o ile oczywiście decyzja o rozpoczęciu II kierunku zapadła przed 30 września)"

   Ponadto chciałbym wskazać że pierwszy kierunek studiów (PW) rozpocząłem w roku 2010, natomiast w systemie jest możliwość wyboru rozpoczęcia tego kierunku tylko w roku 2011 oraz 2012.

   Usuń
  3. pierwszy rok akademicki dla którego trzeba wypełniać to 2011/2012 - była o tym mowa..
   jeśli ktoś zaczął studia przed 2011/12, to nie pisze się w rejestr i przyjmujemy, że kolejny kierunek jest pierwszy - wypełniamy oświadczenia tylko dla kierunków rozpoczętych w roku 2011/12 lub później

   Usuń
 30. Gdzie w WD znajdę to oświadczenie? Bo logując się na swoje konto, nic nie widzę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a nie logujesz się przez stary wd przypadkiem? jeśli tak, to zaloguj się klikając w linka na stronie głównej SGH

   Usuń
 31. Wykorzystane punkty ECTS - jestem teraz na III sem. SM wpisuję ilość punktów z pierwszych dwóch ukończonych semestrów , czy też doliczam punkty które realizuje w tym semestrze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wykorzystanie = zaliczenie przedmiotów potwierdzone protokołem

   Usuń
 32. A czy już wiadomo ile będzie wynosić opłata za 2. kierunek na SGH? Czy tyle co za studia niestacjonarne?

  OdpowiedzUsuń
 33. Co się tyczy prawdziwości danych osobowych: w rubryce "obywatelstwo" widnieje u mnie: "polak". Obywatelstwo mam polskie, Polakiem jestem - teoretycznie się zgadza, ale jednak nie do końca. Rozumiem, że tak jest u wszystkich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widać takie obywatelstwo podał Pan w systemie rekrutacji

   Usuń
  2. tez tak mam, i nie przypominam sobie zebym wpisywala "polka" , to w zwiazku z tym, trzeba zmienic to obywatelstwo w dziekanacie na " polskie" ?

   Usuń
  3. Jestem pewien, że gdybym podawał obywatelstwo w systemie rekrutacji, to widniałoby ono jako "polskie". Na pewno nie z błędem ortograficznym...
   Ponawiam pytanie koleżanki powyżej - czy trzeba z tym iść do dziekanatu? Błąd ortograficzny na dyplomie lub innym dokumencie nie za dobrze świadczyć będzie o absolwencie i uczelni, z której pochodzi.

   Usuń
  4. nie umiem Państwu powiedzieć na razie nic konkretnego, bo nie mam wglądu do Waszych kont w WD - jutro zapytam w CI.

   Usuń
 34. W którym miejscu na WD znajduje się oświdczenie, ponieważ u mnie go nie widzę? Jestem po studiach licencjackich na UW i w tym roku rozpoczęłam naukę na poziomie studiów magisterskich. Czyli muszę wypełnić cz. 1 + 2, czy tylko 2?

  OdpowiedzUsuń
 35. trzeba otworzyć "nowy WD"
  studia licencjackie to są zupełnie oddzielne studia- proszę ich nie traktować jako I kierunek - tylko cz. I

  OdpowiedzUsuń
 36. Jeśli studiuje 3 kierunki. 2 na magisterskich i 1 na licencjackich (na różnych uczeniach oczywiście) i we wszystkich przypadkach decyzja o przyjęcia na studiach była wydana przed 30 września br. to które punkty muszę wypełnić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *na wszystkich jestem na pierwszym roku

   Usuń
 37. zależy czy na każdym z nich jesteś na I roku, jeśli tak, to każdy z tych kierunków wymaga oddzielnego oświadczenia, w każdym oświadczeniu wypełniasz I część. jeżeli którychś z kierunków kontynuujesz (np. jesteś na II roku) wówczas dla tego konkretnego kierunku musisz wypełnić część II (o kontynuacji). tak zrozumiałam z tego co już na tym blogu się znalazło ;) mam nadzieję, że dobrze, sama się do tego stosuję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 38. Obecnie studiuję tylko 1 kierunek na studiach II stopnia. Co mam zaznaczyć: nie dotyczy, 1-szy kierunek, 2-gi kierunek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pierwszy link, zaznaczyć kierunek, który Pan studiuje, wydrukować

   Usuń
 39. w ogóle o co chodzi z tą opcją "nie dotyczy" do zaznaczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zaznaczacie swój kierunek a nie ruszacie kolumny nie dotyczy

   Usuń
 40. ja też nie wiem, którą opcję zaznaczyć jeśli studiuję jeden na uw drugi na sgh - pierwszy czy drugi.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a skąd ja mam wiedzieć, który był dla Pana pierwszy a który drugi! jeśli zaczął je Pan równocześnie to wypełnia Pan tę samą część oświadczenia dla obydwóch - czy mam wam wróżyć z fusów?

   Usuń
 41. Powinienem w WD wypełnić tylko 1) część oświadczenia (teraz już to wiem) ale wcześniej przez niewiedzę wypełniłem również 2) i 3).
  Dodatkowo wszystkie 3 cześci oświadczenia wypełniłem niepoprawnie.
  Pierwszą część oświadczenia poprawiłem, gdyż system mi na to pozwolił, natomiast do 2) i 3) części oświadczenia nie mogę wprowadzić już żadnych korygujących zmian.
  Podsumowując 2) i 3) części oświadczenia nie powinienem wypełniać w ogóle.

  Do Dziekanatu mogę zanieść prawidłowo wypełnione oświadczenie [wypełnione tylko w części 1)], to nie problem ale co z danymi wysłanymi przez system WD?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dowiedziałaś(-eś) się może co w przypadku błędnego wypełnienia danych w WD?

   Usuń
  2. Niestety nie doczekałem się odpowiedzi na wyżej zadane przeze mnie pytanie.

   Usuń
  3. Pytanie zostało zadane wczoraj o 22.45. Udzieliłam wcześniej dokładnie 78 odpowiedzi (tutaj na FB i mailowo). W końcu sobie odpuściłam (przepraszam, że zanim Pan zamieścił swoje pytanie). Dzisiaj spędziłam 12 godzin w pracy. Wróciłam 2 godziny temu do domu i pozostaje mi tylko prosić o wybaczenie, że Pan się nie doczekał odpowiedzi w ciągu 24 godzin.
   Odpowiem teraz - nie wiem co ma zrobić ktoś, kto po 3 wpisach, źle wypełnił formularz elektroniczny. Może np. skontaktować się z CI?

   Usuń
 42. Mam pytanie - jak wygląda sprawa, gdy kontynuuję magisterskie studia na SGH od września br po zdaniu egzaminu licencjackiego, jednocześnie gdy zacząłem płatne studia jednolite na UW od września? ;)
  Pozdrawiam,
  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/oswiadczenia-dla-opornych.html

   Usuń
 43. Witam, co się dzieje w przypadku kiedy w roku 2011/2012 rozpoczełam studia na innej uczelni niz SGH i przerwałam juz je po zaliczeniu pierwszego semestru. Teraz rozpoczęłam naukę na pierwszym roku na SGH. Jak wypelnić to oświadczenie?

  OdpowiedzUsuń
 44. proszę przeczytać sobie wszystkie teksty jeszcze dziesięć razy i pięćdziesiąt razy zastanowić się czy dotyczą Pani przepisy przejściowe... - poświęciłam trzy dni na wyjaśnienie Państwu wszystkich spraw a Wam się nie chce porządnie w to wczytać - Pani przypadek był omówiony przynajmniej 5 razy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. plus to: http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/oswiadczenia-dla-opornych.html

   Usuń
 45. Które oświadczenie mnie dotyczy jeśli w 2010/2011 rozpoczęłam studia jednolite magisterskie na innej uczelni(w trakcie licencjatu na sgh) i w 2011/2012 rozpoczęłam uzupełniające magisterskie na sgh? Na drugim kierunku żadnego tego typu oświadczenia jeszcze nie było...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. plus to: http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/oswiadczenia-dla-opornych.html

   Usuń
 46. Czy to oświadczenie trzeba składać co semestr? Czy raz na całe studia?

  OdpowiedzUsuń
 47. W moim WD pojawia się błąd. Mimo że w zakładce dane osobowe mam wpisany swój (prawidłowy) numer PESEL, przy otworzeniu oświadczenia do wypełnienia pojawia mi się całkiem inny PESEL i inna liczba zrealizowanych ECTS. Oczywiście mogę to zmienić, jednak przy wydruku oświadczenia nie pojawia mi się data urodzenia i numer PESEL, a wypełnia mi się rubryka "w przypadku braku numeru PESEL..." (moim numerem PESEL).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mi też wyskakuje jakiś obcy pesel, czyjś... plus tej osoby ects'y.

   Usuń
  2. Wpisz swój pesel, a następnie wyślij. Potem wyloguj i zaloguj się jeszcze raz. U mnie zadziałało :)

   Usuń
 48. Pani Dziekan, wzór oświadczenia wygląda inaczej niż formularz, który mamy wypełnić w WD. W I punkcie oświadczenia jest kolumna kierunków, oraz cztery kolejne kolumny zatytułowane 'pierwszy kierunek', 'drugi kierunek', 'nie dotyczy' i 'kolejny kierunek'. Dla każdego kierunku możemy zaznaczyć jedną z tych opcji. II część wygląda tak samo, jednak pojawia się dodatkowa kolumna 'ilość wykorzystanych punktów'. Dziś byłam w Dziekanacie i po kilku próbach, uprosiłam Panią, aby odpowiedziała mi na pytanie, co mam zaznaczyć jeśli studiuję jeden kierunek na UW (rozpoczęty w roku akademickim 2011/2012) a drugi na SGH (decyzja o przyjęciu przed 30.IX.2012). Odpowiedź Pani była następująca: należy wypełnić punkt I i II oświadczenia, w I punkcie zaznaczyć kierunek na SGH jako 'drugi kierunek' (odznaczyć tę opcję w kolumnie), natomiast w II części oświadczenia należy wpisać kierunek z UW jako pierwszy, tj. odznaczyć opcję kierunku z UW jako 'pierwszy kierunek'. Wypełnione oba punkty mam złożyć w dziekanacie SGH. Nie do końca jednak przekonywająca jest dla mnie instrukcja o części II oświadczenia. W tym punkcie w WD nie ma miejsca na wpisanie uczelni, na której studiuje się I kierunek, w moim przypadku UW, (w pdf od Pani Dziekan jest na to miejsce - należy wpisać pełną nazwę uczelni), dodatkowo istnieją tam jedynie kierunki, które są organizowane na SGH. Na moje zdziwienie Pani odpowiedziała, że jest to oświadczenie do Ministerstwa a nie dla SGH, więc muszę uwzględnić w nim wszystko, dlatego mam wypełnić dwa punkty oświadczenia. Nadal niestety nie wiem jak, skoro nie mogę wpisać uczelni, na której realizuję I kierunek studiów. Być może moja głowa nie jest w stanie tego ogarnąć, ale czy mogę prosić o wskazówkę co mam zrobić? Czy naprawdę mam złożyć wypełnione oba punkty na SGH, czy jedynie I punkt oświadczenia? Jeśli oba, to w jaki sposób mam uzupełnić uczelnię? Jeżeli tylko I punkt (tak jak myślałam do dziś) - jako 'który' kierunek mam odznaczyć kierunek realizowany na SGH w I punkcie oświadczenia? (faktycznie jest to mój II kierunek)

  Przepraszam jeśli niejasno się wyraziłam, starałam się opisać sytuację dokładnie.
  Dziękuję,
  Kasia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam analogiczny problem, a nawet gorzej.. Stwierdziłam bowiem, że skoro nie można wybrać uczelni i kierunku w "Oświadczeniu dla studentów kontynuujących studia" a można ją wybrać w "Oświadczeniu dla studentów wybierających drugi kierunek", bo tam jest pole na wybór pierwszego kierunku i uczelni oraz drugiego kierunku,to wypełniłam tamtem podpunkt i okazało się niestety ale wypełnia się część trzecia. Oczywiście zmian nie można cofnąć..

   Pani Dziekan, jak wybrać poprawnie drugi kierunek wraz z uczelnią? I może można by namówić informatyków, żeby do czasu zamknięcia systemu można było wprowadzać zmiany w oświadczeniach?

   Usuń
  2. dziękuję za wyjaśnienie Pani Dziekan :)

   Usuń
  3. odp. dla Pani Kasi i Galla: http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/oswiadczenia-dla-opornych.html
   jeśli coś nadal nie będzie jasne to proszę pytać tam

   Usuń
 49. Witam, rozumiem, że oświadczenie powinno być widoczne w WD? U mnie natomiast nic nie ma. Źle szukam, czy to jakiś błąd?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Facebook "tak dla DSM": "Co i rusz dostaję info na FB, na blogu i na maila o tym, że nie widać formularza oświadczenia na waszych kontach w WD. Po pierwsze upewnijcie się, że zaglądacie do nowego WD. A jeśli to nie pomoże - pozostaje kontakt z CI. Ja nawet nie mam wglądu w Wasze konta i nie wiem, co tam widać... :-("

   Usuń
  2. http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/oswiadczenia-dla-opornych.html

   Usuń
 50. Jest nas więcej. U mnie też nic nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 51. Może śmiecę tym wpisem umieszczając go po raz drugi, ale to przez to że nie otrzymałem odpowiedzi.
  Powinienem w WD wypełnić tylko 1) część oświadczenia (teraz już to wiem) ale wcześniej przez niewiedzę wypełniłem również 2) i 3).
  Dodatkowo wszystkie 3 części oświadczenia wypełniłem niepoprawnie.
  Pierwszą część oświadczenia poprawiłem, gdyż system mi na to pozwolił, natomiast do 2) i 3) części oświadczenia nie mogę wprowadzić już żadnych korygujących zmian.
  Podsumowując 2) i 3) części oświadczenia nie powinienem wypełniać w ogóle.

  Do Dziekanatu mogę zanieść prawidłowo wypełnione oświadczenie [wypełnione tylko w części 1)], to nie problem ale co z danymi wysłanym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *....ale co z danymi wysłanymi przez system WD?

   Usuń
  2. może spróbuj iść do CI i poprosić o usunięcie złej części? Wiem, że w zeszłym roku taka sytuacja miała miejsce chyba wśród moich znajomych. :)albo zadzwoń najpierw i zapytaj czy to możliwe, żeby nie chodzić bez potrzeby? jeśli już tego nie zrobiłeś.

   Usuń
  3. postaram się jutro omówić tę sprawę z CI

   Usuń
  4. Dziękuję :)

   Usuń
  5. http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/oswiadczenia-dla-opornych.html

   Usuń
 52. Czy w oświadczeniu dla "naszego" WD mam doliczyć również ECTSy zrealizowane na drugim kierunku studiów? Bo niby tak wynika ze wzoru oświadczenia, ale z drugiej strony formularz WD nie pozwala mi na dopisanie tego drugiego kierunku.. i wyjdzie na to, że te powiedzmy 120 ectsów zrobiłam przez jeden semestr na samym SGH..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nic takiego nie wynika ze wzoru - ze wzoru wynika jasno, że uwzględnia Pani tylko ETCS zrealizowane na danym kierunku, więc proszę nie prowadzać innych w błąd...

   Usuń
 53. Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu pewnej kwestii, która mnie dręczy. Jestem studentką studiów licencjackich na SGH rozpoczętych w 2010/2011, teraz w ramach przepisów przejściowych rozpoczynam jednolite studia magisterskie na UW, na które dostałam się przed 30 września. Od roku 2013/2014 zamierzam podjąć studia magisterskie na SGH, będące kontynuacją obecnego kierunku studiów licencjackich. Czy te studia będą traktowane jako drugi kierunek objęty ewentualną odpłatnością?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. interesują mnie tylko studia jednego poziomu - albo lic. albo mgr i proszę przestać je mieszać - pisałam o tym kilka razy. Chyba, że Pani chce jeszcze doliczyć przedszkole i podstawówkę...

   Usuń
 54. 1.Rozumiem, że studenci, którzy podjęli studia na dwóch kierunkach od 2011/2012 składają dwa oświadczenia (na obu uczelniach) wypełniając część 2, tak?

  2.Jeżeli, student obecnie jest na urlopie dziekańskim na jednym z kierunków (wydłuża tym samym okres studiów do 5 semestrów) czy nadal obowiązuje go zwolnienie z opłat? Pani Dziekan wspomniała w jednym z postów:

  „Wszystkich, którzy chcą studiować drugi kierunek. Nieodpłatnie można było studiować II kierunek do końca roku akad. 2011/12. Dotyczyło to również tych którzy zaczęli II kierunek przed upływem 2011/12 - ale tylko na czas regulaminowego okresu trwania studiów (4 semestry).”

  3. Czy ten sam student przebywający obecnie na wymianie i przekraczający dozwoloną liczbę ECTS (122 ECTS= przedmioty SGH razem z seminarium oraz 30 ECTS= wymiana) powinien w jakikolwiek sposób brać pod uwagę pierwszy semestr studiów zrealizowanych na drugiej uczelni (30 ECTS)- jeżeli nie ukończy drugiego kierunku (z przyczyn osobistych). Mam na myśli, czy limit 120+30 ECTS jest zarezerwowany tylko na przedmioty zrealizowane na SGH, czy jednak na wszystkich kierunkach , oraz czy jedyną opłatę jaką w takim przypadku ponosi student jest kwota 2x150pln za zrealizowanie 2 ECTS powyżej limitu.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ad. 1 tak
   ad. 2 dziekanka dlatego jest dziekanką, że pozwala wydłużać regulaminowy okres studiów
   ad. 3 nie rozumiem - zapraszam na dyżur

   Usuń
  2. W 2011/2012 student rozpoczął studia na dwóch kierunkach (w tym jeden na SGH). Po zakończeniu semestru zimowego wziął urlop dziekański na drugim kierunku, jednocześnie kontynuując studia na SGH. W semestrze zimowym 2012/2013 wyjechał na wymianę (z SGH). W ten sposób na SGH zrealizuje 152 ECTS. Na drugiej uczelni zrealizował 30 ECTS i postanowił nie kontynuować studiowania po powrocie z wymiany (urlop dziekański kończy się w semestrze wiosennym 2012/2013). Moje pytanie dotyczyło wysokości opłat, których student musi się spodziewać. Czy rozpoczynając studia w 2011/2012 student mógł zrealizować bezpłatnie 150 ECTS na SGH i 120 ECTS na drugiej uczelni? Czy jednak ten limit 150 ECTS jakkolwiek jest związany z drugą uczelnią – w takiej sytuacji nie kończąc studiów na drugiej uczelni student realizuje w sumie 182 ECTS? I musi ponieść opłatę za dodatkowe 32 ECTS.

   Pani Dziekan odpowiedziała na post:

   „Jeśli po pierwszym semestrze rzucę studia na moim obecnym kierunku studiów i zacznę studia na SGH, to rozumiem, że mogę wybrać SGH jako mój pierwszy kierunek i studiować bezpłatnie? (w pierwszym semestrze na obecnym kierunku wykorzystuję bowiem te 'gratisowe 30 ECTS-ów'). Czy mam rację?”

   …że student może zrealizować tylko 120 ECTS. Czy w takim razie mam rozumieć, że 150 ECTS nie jest wewnętrznym limitem SGH, a narzuconym przez ministerstwo?

   Podsumowując, czy student musi zapłacić za 2 ECTS powyżej 150 ECTS, czy za 32 ECTS powyżej 150 ECTS?

   Byłoby miło, gdyby Pani Dziekan wyjaśniła w jaki sposób należy interpretować ww. limit i jakie opłaty są z nim związane.

   Niestety nie mogę być na dyżurze, gdyż obecnie przebywam na wymianie.

   Z góry dziękuję.

   Usuń
  3. nie interesuje mnie inna uczelnia - na jednej uczelni jeden kierunek to max 120 ECTS plus 30 ECTS - powyżej opłata

   Usuń
 55. Przepraszam ale loguje sie normalnie na konto wirtualnego dziekanatu tak jak wtedy gdy wybierało się przedmioty? bo nie mogę znaleźć oświadczenia

  OdpowiedzUsuń
 56. Logujesz się przez nowy WD?

  https://dziekanat.sgh.waw.pl/wd_nowy/index.php

  OdpowiedzUsuń
 57. Szanowna Pani Dziekan,

  Mam pytania dot. całej tej sytuacji.
  1) Dlaczego nie dostaliśmy powiadomienia przez e-mail o tym, że mamy coś wypełnić? Rozumiem, że SGH, chce w nas wyrobić umiejętność radzenia sobie nawet w najbardziej zbiurokratyzowanych strukturach...ale to jest chyba już lekka przesada, żebym logował się co chwilę do e-dziekanatu, lub śledził posty na facebooku...bo może zaraz znowu mam coś dostarczyć. Najlepiej zastraszyć na fb, że jeszcze będę płacił, jeśli się nie wyrobie w czasie - całe szczęście, że nie złamałem nogi, bo jeszcze wyrzucono by mnie z elitarnej SGH
  2) Czy naprawdę tak trudno zrobić instrukcję krok po kroku dla typowego zdarzenia, czyli: rozpoczynam studia I stopnia, rozpoczynam studia II stopnia?
  3) Przeglądając te posty na Pani blogu, odnoszę wrażenie, że nie tylko studenci są zagubieni w tej sytuacji ale także Panie z Dziekanatu, jak i sama Pani Dziekan...przyznam jest to niesamowite

  Zdaję sobie sprawę, że zaraz zostanę obrzucony punktami w regulaminie, gdzie był punkt, że rzeczywiście mam coś teraz wypełniać. Ale czy nie wydaje się to Pani nieco komiczne?

  OdpowiedzUsuń
 58. ad. 1 zostaliście poinformowani przez email
  ad. 2 instrukcja jest w WD i na tym powinnam poprzestać

  - ponieważ dla niektórych okazała się zbyt trudna - zastosowałam łopatologię na blogu (dwa dni pracy) - jeśli Pan potrzebuje jeszcze więcej uwagi - zapraszam na dyżur, ponieważ jaśniej pisać nie potrafię

  ad. 3 co o tym myślę już pisałam - szkoda mi czasu na dyskusję z każdym osobno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może większość dostała powiadomienie na maila, ale część jej nie dostała...może trzeba zrobić ankietę w tej kwestii :/

   Usuń
  2. a ankietę jak mailem, którego nie odbieracie? czy wizyty domowe. Jak tylko przestanę być dziekanem i znowu będę miała jakiś czas prywatny - z przyjemnością...

   Usuń
 59. Dzień dobry,
  skończyłem studia magisterskie (2011-2012) na innej uczelni. Czy w związku z tym wypisuję tylko pierwszą część oświadczenia , czy też ręcznie (bo w systemie nie widzę możliwości dodania ukończonej szkoły) muszę dopisać 4-tą część oświadczenia jako absolwent innej uczelni?

  dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 60. Dzień dobry,
  Chciałabym tylko potwierdzic czy mój tok rozumowania jest prawidłowy. Jeśli ukończyłam studia licencjackie i teraz jestem na magisterskich na SGH i jest to mój jedyny kierunek to drukuję pierwsze oświadczenie, de facto nic nie wypełniam bo pierwszy podpunkt jest już wypełniony i tylko podpisuję?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak - trzeba tylko wybrać właściwy kierunek (ten który Pani teraz realizuje)

   Usuń
 61. Dzień dobry,
  jestem absolwentem studiów rozpoczętych na innej uczelni w roku akad. 2010/2011. Teraz (w roku akad. 2012/13) rozpocząłem studia na SGH. Które oświadczenie powinienem wypełnić? Drugie i trzecie oczywiście odpada. Pierwsze oświadczenie również odpada, bo nie są to moje pierwsze studia, na które dostałem ECTSy. Czwarte odpada, bo poprzednie studia rozpocząłem przed 2011/12. Przepraszam, jeżeli czegoś niedoczytałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pierwsze.
   studia rozpoczęte wcześniej niż w roku akad. 2011/12 nikogo na szczęście nie interesują

   Usuń
 62. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 63. Witam serdecznie,

  Co w przypadku przeoczenia terminu wypełnienia oświadczenia ? W jaki sposób można to naprawić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie osoby, które przegapiły termin złożenia oświadczenia będą mogły to zrobić od najbliższego czwartku (8.11) do niedzieli (11.11) - w tych dniach CI na mój wniosek otworzy ponownie system w WD.

   Usuń
 64. Szanowna Pani Dziekan,

  Niestety nie udało mi się wypełnić oświadczenia w WD, a tekst jest obecnie już niedostępny. Chciałabym skorygować moje zaniedbanie i złożyć oświadczenie w dziekanacie w terminie do 10 listopada. W jaki sposób mogłabym to zrobić?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i udzieloną mi pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie osoby, które przegapiły termin złożenia oświadczenia będą mogły to zrobić od najbliższego czwartku (8.11) do niedzieli (11.11) - w tych dniach CI na mój wniosek otworzy ponownie system w WD.

   Usuń
 65. dzień dobry

  do tej pory korzystałem ze starej wersji wirtualnego dziekanatu, we wrześniu można było jeszcze dokonywać wyboru przedmiotów. Dziś dowiedziałem się, że stara wersja nie jest aktualizowana i do tej pory nie wypełniłem wymaganego formularza. Chciałbym zauważyć, że strona uczelni ciągle kieruje na poprzednią wersje WD, stąd podejrzewam że wielu studentów w dalszym ciągu nie wie o tym obowiązku.

  OdpowiedzUsuń