20 paź 2012

II kierunek i oświadczenia do systemu POL-on

Informacje, jakie uzyskałam w MNiSW:

Student lub absolwent pierwszego kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej ma prawo podjąć studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat, jeśli w poprzednim roku studiów spełnił łącznie następujące kryteria:
 • uzyskał wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym,
 • znalazł się w liczbie 10% najlepszych studentów danego kierunku studiów.

Ale uwaga! Student, który na pierwszym roku studiów, na drugim kierunku studiów, nie spełnił powyższych kryteriów, obowiązany jest wnieść opłaty za pierwszy rok studiów. Uprawnienie do podjęcia studiów na drugim kierunku studiów bez wnoszenia opłat, jest jednorazowe.

Od ubiegłego roku akademickiego (2011/12) wszyscy studenci studiów stacjonarnych w uczelni publicznej mają obowiązek złożenia oświadczenia o spełnianiu warunków do podjęcia i kontynuowania studiów bez wnoszenia opłat (rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 września 2011 r). Dane do systemu POL-on musimy dostarczyć w formie elektronicznej.

W związku z tym, zgodnie z poleceniem Prorektora ds dydaktyki i studentów, w dniach 22-29 października na Waszych kontach w WD pojawi się tekst oświadczenia, które należy wypełnić a następnie podpisane złożyć w DSM (papierowe wersje możecie składać do 10 listopada).
Informacja ta:
 • dotyczy wszystkich studentów studiów stacjonarnych, którzy rozpoczęli studia w roku akad. 2011/12 lub później.
 • stanowi odpowiedź na Wasze pytanie, skąd będzie wiadomo, że student realizuje II kierunek studiów w innej uczelni niż uczelnia macierzysta. 
 • student składa oświadczenie dla każdego realizowanego kierunku studiów stacjonarnych, na uczelni, na której studiuje.

System POL-on to globalna baza danych, w której znajdują się wszelkie dane o polskich jednostkach naukowych, do których publiczny dostęp wynika z ustaw i rozporządzeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w tym: rejestry szkół wyższych, informacje o kierunkach kształcenia, dane liczbowe dotyczące studentów, pracowników naukowych). System zasilany jest m.in. danymi nt. liczby studentów podejmujących i kontynuujących studia w szkołach publicznych bez wnoszenia opłat.

42 komentarze:

 1. Czy ważą się losy chętnych na drugi kierunek od lutego 2013 czy października 2013.? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkich, którzy chcą studiować drugi kierunek. Nieodpłatnie można było studiować II kierunek do końca roku akad. 2011/12. Dotyczyło to również tych którzy zaczęli II kierunek przed upływem 2011/12 (przepisy przejściowe).
   Por. "Student pierwszego roku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej, rozpoczętych w roku akademickim 2011/2012, może podjąć od roku akademickiego 2012/2013 studia stacjonarne w uczelni publicznej na więcej niż jednym kierunku i nie wnosić za te studia opłat do końca okresu studiów przewidzianego w programie kształcenia, o ile decyzja w sprawie przyjęcia na te studia została podjęta do końca roku akademickiego 2011/2012." (http://www.nauka.gov.pl/na-skroty/zapytaj-o-reforme-szkolnictwa-wyzszego/)

   Usuń
 2. Każdy musi złożyć oświadczenie. Ja mam taką samą sytuację.
  Jeżeli zacząłeś teraz 2 kierunki ale na decyzji ws. przyjęcia na studia masz datę wrześniową lub wcześniejszą to oba kierunki masz bezpłatne do końca ich trwania.

  Co do opłat za drugi kierunek dla osób zaczynających je w semestrze letnim 2012/2013 to przecież są ustalone (zarządzenia rektora 2012) i wynoszą dokładnie tyle co dla studiów niestacjonarnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście, że każdy (kilka razy pojawia się to w tekście). Zamiast zamęczać się pytaniami zerknijcie na oświadczenie (link dałam w tekście) - w szczególności przyjrzyjcie się instrukcji wypełniania, w której wyjaśniono, kto co wypełnia. W WD zamieścimy wyciąg tej instrukcji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta instrukcja jest akurat wybitnie niejasna*. Swoją drogą tak samo jak cała ta ustawa.

  *dla osób studiujących więcej niż 1 kierunek.

  Wydaje mi się, że wcale to nie jest takie oczywiste (wg tej instrukcji), że każdy kto teraz rozpoczął 2 kierunki (decyzja do końca 2011/2012) wypełnia oświadczenie w części 1 (tak sugeruje dodatkowa instrukcja z USOSA UW)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaraz wrzucę na bloga "rozjaśnioną instrukcję" - proszę zerknąć czy będzie bardziej zrozumiała. Co do języka tych oświadczeń i całej ustawy - w pełni się zgadzam. Żałuję, że nie znam osobiście twórców tego arcydzieła. A może właśnie całe szczęście...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki chyba urok formalnego języka. Czyż nie był to jeden z powodów, dla których zdecydowałyśmy się na bloga? ;)

   Usuń
  2. Zważywszy ile aktów prawnych należałoby "przetłumaczyć", to wróżę dłuuuuuuuuugi żywot tego bloga.

   Usuń
 6. naprawdę szczerze podziwiam wytrwałość w próbach rozwikłania i wyjaśnienia wszystkich kruczków i niejasności.
  niestety muszę prosić o wykrzesanie jeszcze odrobiny cierpliwości. wspólnie ze znajomymi zastanawiamy się nad kilkoma kwestiami i aby nie nadwyrężać Pani Dziekan, postaraliśmy się maksymalnie skonkretyzować pytania:

  1. Czy jeśli student rozpoczął studia II stopnia 1.10.2011 na jednej uczelni i kontynuuje je, a teraz (od października 2012) rozpoczął również studia II stopnia na SGH (decyzja o przyjęciu zapadła we wrześniu 2012) - wówczas składa oświadczenie uzupełniając JEDYNIE pierwszy punkt dokumentu? (pomimo studiów na dwóch kierunkach i uczelniach)

  2. Czy w opisanej powyżej sytuacji wymagana jest zgoda Dziekana SGH na dwa kierunki?

  Za wszelkie wskazówki bardzo dziękujemy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze raz - dotyczy to wyłącznie osób korzystających z przepisów przejściowych:
   Ad. 1:
   Pierwszą część (dla pierwszego kierunku) powinniście byli wypełnić w minionym roku. Teraz wypełniacie (osobno dla każdego kierunku) część II dla pierwszego kierunku (który kontynuujecie) i część I dla drugiego kierunku (który rozpoczynacie na prawach pierwszego - czyli nieodpłatnie).
   Ad. 2:
   Co do zgody Dziekana - do końca roku akad. 2011/12 nie była wcale potrzebna, obecnie stosuje się § 17 regulaminu (http://www.sgh.waw.pl/ksztalcenie/stacjonarne/sm/zasadystudiowania/US%20nr%20628%20z%2025%20kwietnia%202012%20Regulamin%20studiow_zal-2012-2013.pdf). Skoro decyzja o przyjęciu zapadła we wrześniu - obowiązywał poprzedni regulamin.

   Plus interpretacja Ministerstwa:
   Należy (...) uznać, że student pierwszego roku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej, rozpoczętych w roku akademickim 2011/2012, może podjąć od roku akademickiego 2012/2013 studia stacjonarne w uczelni publicznej na więcej niż jednym kierunku i nie wnosić za te studia opłat do końca okresu studiów przewidzianego w programie kształcenia, o ile decyzja w sprawie przyjęcia na te studia została podjęta do końca roku akademickiego 2011/2012. (http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/mnisw-podziela-interpretacje-parlamentu-studentow-rp/)

   Usuń
 7. Pani Dziekan,
  Część trzecia jest dla tych, którzy decyzję dostali po 30.09.2012 (a nie podjęli je po 30.09.2012 - myślę, iż to znacząca różnica). Moim zdaniem więc wypełniają w części pierwszej ;)

  Tak też sugeruje przytoczona przez Panią interpretacja. Ten drugi kierunek rozpoczęty na SGH są to dalej studia, na które student otrzymał bezpłatną pulę ECTS. Z racji okresu przejściowego są to nadal pierwsze studia. Od semestru letniego już nie będą.
  W związku z tym każdy kto podjął teraz nawet 10 nowych kierunków to na każdym z nich wypełnia to oświadczenie w części pierwszej.
  Interpretacja UW: https://usosweb.dak.uw.edu.pl/pliki/pl-usos-stud-oswiadczenie-uw.pdf
  (strona 3)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze proszę nie używać mylącego określenia pierwsze lub drugie studia. Mówimy o pierwszym lub drugim kierunku studiów. Jeśli nawet przyjąć interpretację UW w Państwa przypadku, to wskazówka, co do wypełniania oświadczeń jest i tak niepoprawna. Musicie wtedy wypełnić oświadczenie osobno dla dwóch kierunków: dla pierwszego kierunku o kontynuacji (cz. II oświadczenia, bo przecież już zrealizowaliście część ECTS) a dla drugiego kierunku o rozpoczęciu (cz. I oświadczenia). Takie wypełnienie, jakie sugeruje interpretacja UW możliwe byłoby tylko wtedy, gdyby obydwa kierunki student rozpoczynał jednocześnie od 1 X br. a to nie jest ten przypadek. Jeśli mają Państwo jeszcze jakieś wątpliwości to zapraszam do Dziekanatu, bo naprawdę nie sposób całej niedzieli spędzić nad ustawą...

   Usuń
 8. Pani Dziekan,

  a jak się ma ta kwestia dla studentów będących na wymianie międzynarodowej?
  Czy jest możliwość listownego "złożenia" takiego oświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w WD składacie jak wszyscy - internetowo - a po przyjeździe proszę niezwłocznie dostarczyć podpisany formularz

   Usuń
 9. Myślę, że teraz moje komentarze są już jasne więc poproszę o skasowanie powyższego wpisu (nie chcę tego robić sama chociaż mam uprawnienia admina), bo może być bardzo mylący dla innych czytelników. Jeśli nawet nie chcą Państwo zakładać kont do dyskusji, to radzę odezwać się na priv i podać nazwiska, żebym uprzedziła Panie w Dziekanacie o tych przypadkach studentów, którzy korzystają z przepisów przejściowych - obawiam się, że w obliczu zamieszania możecie non-stop mieć problemy. Spróbujmy im zapobiec.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Dziekan, proszę skorzystać z uprawnień admina i skasować mój powyższy, mylący wpis. obawiam się, że z racji tego, że nie mam jeszcze konta, pisząc jako anonim - jako anonim nie mogę już wpisu usunąć... dziękuję bardzo za wyjaśnienie wątpliwości. pozdrawiam i życzę miłej niedzieli 'nie nad ustawą'. :)

   Usuń
  2. usunęłam część wpisów, które mogły być mylące - za zgodą autorów

   Usuń
 10. "uzyskał wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym,
  znalazł się w liczbie 10% najlepszych studentów danego kierunku studiów"
  - czy chodzi o ostatni rok moich studiów na sgh czy o ostatni rok moich studiów na uw, gdzie studiuję obecnie? Skończyłam studia licencjackie na SGH w lipcu 2011, na UW w lipcu 2012. Teraz jestem na pierwszym roku studiów magisterskich na UW. Chcę rozpocząć studia magisterskie na SGH od semestru letniego 2012/2013. Chciałabym skorzystać w prawa podjęcia bezpłatnie drugiego kierunku studiów, ze względu na projekty naukowe na UW, które realizowane są w semestrze zimowym 2012/2013 (w zasadzie pracujemy nad nimi od tamtego roku, ale teraz maja być ukończone. Czy to możliwe? pozdrawiam i dziękuję
  A.

  OdpowiedzUsuń
 11. mówiąc o II kierunku odnosimy się do I kierunku z tego samego poziomu studiów (czyli lic. lub mgr.). Jeśli chodzi o II kier. studiów magisterskich, to podstawą są wyniki z I kierunku magisterskich a nie licencjackich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rozumiem, czyli nie mogę brać udziału w rekrutacji na semestr letni(chcąc skorzystać z prawa do bezpłatnego studiowania), ponieważ będę miała jedynie oceny z jednego semestru nie z całego roku. Mam rację? dziękuję i pozdrawiam
   A.

   Usuń
  2. faktycznie - żeby ubiegać się o bezpłatny II kierunek trzeba mieć wyniki z całego roku - natomiast brać udział w rekrutacji można :-)

   Usuń
  3. Przepraszam za lawinę pytań, postaram się, żeby to już było ostatnie. Czy mogę ubiegać się o indywidualne rozpatrzenie sprawy -tzn., żeby podstawą do podjęcia bezpłatnych studiów były oceny i osiągnięcia naukowe w semestrze zimoywm 2012/2013 semestrze(ewentualnie mogę do tego dołączyć osiągnięcia naukowe z ostatniego roku studiów licencjackich na UW), a także mój dyplom licencjacki na SGH obroniony na 5 i działalność studencka w organizacji studenckiej. Chyba ustawa po prostu nie przewiduje tego, że rekrutacje na niektórych uczelniach są co pół roku. Pozdrawiam i dziękuje za cierpliwość,
   A.

   Usuń
  4. no i oczywiście czy są jakieś szanse na pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku

   Usuń
  5. proszę próbować - to na szczęście działka Rektora a nie moja...

   Usuń
 12. Witam, dostałem się na studia magisterskie na Uniwersytet Warszawski, złożyłem dokumenty, ale ich nie podjąłem - tzn. nie podpisałem umowy z UW, ani żadnego oświadczenia, że to mój pierwszy kierunek studiów.Zgodnie z regulaminem studiów na UW (par. 8)"Dziekan skreśla studenta z listy studentów w przypadku:
  1) niepodjęcia studiów, które stwierdza się w sytuacji niepodpisania przez studenta
  umowy o odpłatności za usługi edukacyjne świadczone na studiach
  stacjonarnych lub oświadczenia studenta o spełnianiu warunków do podjęcia
  i kontynuowania studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia
  opłat".
  Czy w takim przypadku, jeśli dostanę się na SGH również na studia magisterskie w rekrutacji zimowej, bedę mógł uznać je za mój pierwszy kierunek i studiować bezpłatnie? Podkreślam, że dostałem się na UW, ale nie podjąłem studiów. Dziękuję, pozdrawiam,
  Karol

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli został Pan skreślony to powinien Pan otrzymać informację z dziekanatu
   jeśli nie - to radzę poprosić formalnie o skreślenie - inaczej w świetle prawa wykorzystuje Pan już I kierunek, a podatnicy dokładają się do dotacji jaką UW za Pana pobiera

   Usuń
 13. Jak wygląda kwestia płacenia za 2 kierunek gdy na 1 bierze się urlop dziekański? czy można wtedy podjąć 2 kierunek nie płacąc za niego przez ten okres przerwy na kierunku 1?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urlop dziekański to wg mnie wciąż studia, zachowuje się przecież prawa studenckie, więc raczej nie można podjąć drugiego kierunku gratis.

   Usuń
  2. no właśnie intuicyjnie też tak mi się wydaje, ale to tylko 'raczej'. dzwoniłam nawet do Ministerstwa w tej sprawie i nie są w stanie od razu odpowiedzieć. Ustawa tego nie określa, więc może to być luka, którą można spróbować wykorzystać.

   Usuń
  3. Nie rozumiem, jakiej tu się Państwo doszukują zawiłości - pierwszy kierunek studiują Państwo dopóki z niego nie zrezygnują (skreślenie, albo rezygnacja pisemna). Dziekanka tu nie ma nic do rzeczy. A drugi kierunek jest nieodpłatny tylko tak długo, jak długo spełniają Państwo wymogi stypendium Rektora.

   Usuń
 14. Jeśli po pierwszym semestrze rzucę studia na moim obecnym kierunku studiów i zacznę studia na SGH, to rozumiem, że mogę wybrać SGH jako mój pierwszy kierunek i studiować bezpłatnie? (w pierwszym semestrze na obecnym kierunku wykorzystuję bowiem te 'gratisowe 30 ECTS-ów'). Czy mam rację?

  OdpowiedzUsuń
 15. Szanowna Pani Dziekan,

  Czytałem poprzednie komentarze, ale wciąż nie jestem pewien co do swej sytuacji. Mianowicie, w 2010 r. rozpocząłem dzienne studia magisterskie na UW, które ukończyłem we wrześniu br. W 2011 r. (rekrutacja letnia)rozpocząłem stacjonarne studia magisterskie na SGH/ dla mnie drugi kierunek (decyzja o przyjęciu przed 30 września 2011.) Wynika z tego że obejmują mnie przepisy przejściowe. Czy mam wypełnić I część oświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://takdladsm.blogspot.com/2012/10/oswiadczenia-dla-opornych.html

   Usuń
 16. Pani Dziekan, w zeszłym roku studiowałam na dwóch kierunkach, rozpoczęłam 2 semestr studiów magisterskich jednego kierunku i 6 inżynierskich drugiego, musiałam niestety przerwać studia z przyczyn osobistych i od października wróciłam na magisterskie a teraz chciałabym wrócić ponownie na 6 semestr inżynierskich, w dziekanacie usłyszałam, że muszę za 6 i 7 semestr inżynierskich zapłacić jak za drugi kierunek (na tych pierwszych wznowiłam się w październiku).Musze za dwa ostatnie semestry inżynierki zapłacić? Podobno opłata jest dopiero po 1 roku, za rok to ja tą inżynierkę skończę....Jestem załamana, szkoda mi rezygnować po prawie 3 latach a nie stać mnie by zapłacić za te dwa semestry i wznowienie ponad 3 tysiące...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak rozumiem ta sprawa nie ma nic wspólnego z SGH. Trudno mi w tym układzie wyrokować. Wiele zależy od tego czy Pani była na "dziekance" czy po prostu rzuciła studia...

   Usuń
  2. Dzień dobry,
   Mam jedno pytanie:
   jestem obecnie studentem 2 roku studiów magisterskich oraz 3 roku studiów licencjackich. Oba kierunki rozpocząłem przed 2012 rokiem więc jasne jest, że nie płacę. Planuję obronić pracę magisterską i licencjacką w lipcu tego roku i od października 2013 zacząć kolejny kierunek na studiach licencjackich. I tutaj pytanie: jak wygląda sprawa z 30 dodatkowymi ECTSami? mam je do wykorzystania i po 1 semestrze mogę zrezygnować ze studiów bez żadnych opłat jeśli nie będę w 10% najlepszych studentów? Czy może na wcześniejszym drugim kierunku jakoś je wykorzystałem? ale raczej nie, bo to prawo z 30 ECTSami weszło od 1 października 2012 roku, więc wcześniej nie miałem dodatkowych ECTSów... Dobrze myślę?

   Usuń
  3. dobrze Pan myśli - te 30 ECTS mają Państwo właśnie po to, żeby "bezboleśnie" móc zmienić kierunek (lub rzucić go)

   Usuń
 17. Witam Pani Dziekan rozpoczęłam studia w roku akademickim 2010/2011 jednakże ostatni rok byłam na urlopie dziekańskim i w chwili obecnej studiuje z rokiem 2011/2012, których to oświadczenie obejmuje. W dziekanacie otrzymałam różne informacje, z jednej wynika, że mnie również to oświadczenie obejmuje, z drugiej, że nie mam obowiązku go składać. Moje pytanie, więc brzmi czy to oświadczenie mnie dotyczy i czy mam je złożyć???

  OdpowiedzUsuń