Drogi studencie, z pewnością prędzej czy później zaczniesz zastanawiać się jakie to rzeczy kryją się za hasłem „praca magisterska”. Cóż, mam nadzieję, że te kilka akapitów pomoże Ci niektóre wątpliwości rozjaśnić.
Po pierwsze warto sobie zdać sprawę, iż pisanie pracy to dość długi proces, którego zwieńczeniem jest obrona. Pierwszy etap to znalezienie promotora. Warto możliwie szybko go posiadać. Wybór promotora to istotny moment – przez najbliższy rok będziesz ściśle współpracować z kimś, kto ma Ci pomóc zostać wymarzonym magistrem. Warto zatem przede wszystkim wybrać osobę, która zajmuje się tematyką, o której chcesz pisać a poza tym osobę, z którą kontakt jest w miarę łatwy. Trzeba zapoznać się z zasadami współpracy, jeśli potencjalny promotor takie sformułował. Starsze koleżanki i starsi koledzy studenci są w tym obszarze dobrymi doradcami. Dobrym źródłem informacji są także zasoby Wirtualnego Dziekanatu.
Praca magisterska to pierwsza w Twoim życiu praca naukowa. Konieczne jest zatem sformułowanie tezy, którą w trakcje swojej pracy będziesz falsyfikować, zachowanie odpowiedniej struktury (część teoretyczna, empiryczna, bibliografia oraz przypisy, które wykazać mają, że przy pisaniu pracy korzystano z różnorodnych źródeł i nie popełniono plagiatu).
Gdy Twoja praca badawcza jest zakończona, kolejny etap to wyznaczenie wspólne z promotorem terminu obrony. Warto możliwie szybko składać prace, by mieć swobodę wyboru.
Po przejściu tych trudności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii recenzenta pora na finał! Obrona pracy to około 25 minutowe spotkanie z Komisją Egzaminacyjną, na którym musisz udzielić możliwie poprawnej odpowiedzi na trzy pytania:
- Pytanie z ekonomii. Do nich masz dostęp przed obroną, więc nie ma zaskoczenia.
- Pytanie recenzenta. To pytanie jest związane z treścią Twojej pracy, może stanowić zaproszenie do dyskusji nad pogłębieniem jej tematyki. Warto pamiętać, że często jest to bardzo szerokie zagadnienie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi – chodzi o pokazanie Twojej samodzielności w formułowaniu wniosków.
- Pytanie kierunkowe. Jest to pytanie zadawane przez Twojego promotora. Nie wahaj się poprosić promotora o wskazówki dotyczące obszarów, jakich pytanie może dotyczyć.
W odpowiedziach trzeba być konkretnym i od razu przystępować do meritum. Pamiętaj, że obrona to tylko krótkie spotkanie!
A zatem – powodzenia!
Och.. dlaczego DSL nie ma takiego bloga?
OdpowiedzUsuńŚwietny post, wiele wyjaśnia!
"Praca magisterska to pierwsza w Twoim życiu praca naukowa"
OdpowiedzUsuńczyli rozumiem, że należy traktować pracę licencjacką jako pic na wodę?
Bardzo ciekawa sytuacja występuje u studentów ekonomii: pierwsze pytanie z ekonomii, drugie natomiast z ekonomii, trzecie jednak z ekonomii :D
Nie do końca tak:) Mam na myśli to, że praca magisterska stanowi choćby w małym stopniu pewnego rodzaju nowe spojrzenie na jakiś temat, a licencjat to bardziej taka kompilacja dokonań innych. Co nie znaczy, że jest nieważny - jest bardzo ważny, tylko trochę łatwiejszy.
UsuńA co do pytań: u mnie ostatnio jedno było z ekonomii, jedno z socjologii i jedno z zarządzania, więc nie ma reguły ;-)
UsuńDobry wieczór.
OdpowiedzUsuńJa chciałbym się upewnić w kwestii dwóch specjalizacji kierunkowych (studia sob. - niedz.). W związku z tym proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości w następujących kwestiach:
1. Czy pracę dyplomową związaną tematycznie z więcej niż jedną specjalnością kierunkową (o jakiej mówi par. 18, pkt 1 regulaminu studiów) należy pisać pod opieką jednego promotora?
2. Jeśli tak, to jak należy postąpić w sytuacji, gdyby okazało się, że nie znajdę osoby, która zgodzi się poprowadzić jedną pracę z dwóch specjalności? Czy w takim przypadku można pisać pracę u dwóch promotorów (dzieląc pracę dotyczącą jednego zagadnienia na dwie części - aspekt jednej i drugiej specjalności)?
3. Czy do zaliczenia dwóch specjalności wystarczy zaliczenie jednego seminarium magisterskiego związanego tematycznie z jedną z tych dwóch specjalności?
4. Czy po spełnieniu warunków, o których mowa w regulaminie studiów, otrzymuje się podwójny wpis w dyplomie, czy też wpisywana jest tylko jedna specjalność (słyszałem opinie, że druga specjalność jest wpisywana tylko do suplementu, ale do dyplomu już nie)?
Pani Adamie - oto odpowiedzi, jakie opracował dla Pana na moją prośbę Pan Dziekan Wierzbicki:
OdpowiedzUsuńAd. 1 Tak, promotor jest zawsze jeden. § 69 ust. 1 regulaminu mówi wyraźnie o jednej osobie. Regulując jednocześnie pisanie pracy przez większa liczbę studentów § 69 nie wspomina o jakiejkolwiek możliwości równoległego powołania drugiego / następnych promotorów. Można wyłącznie zamienić promotora w warunkach określonych w § 69 ust. 4.
Ad. 2. Specjalność stanowi opcję udostępnianą studentom. W przypadku kolidujących warunków brzegowych będzie konieczność wybrania jednej lub takich, które nie kolidują. Elementy odmienne mogą być rozważane w kontaktach z koordynatorami specjalności.
Ad. 3. O ile tylko pozwalają na to warunki zaliczenia specjalności. O konieczności działaniu w sytuacjach "z pogranicza" specjalności mówi zresztą wyraźnie § 18 ust. 1 Regulaminu. Elementy wyjątkowe powinny być rozważane w kontaktach z właściwymi koordynatorami i wymagają ich aprobaty.
Ad. 4. Na dyplomie, zgodnie z obowiązującym prawem, również zgodnie z nowymi zasadami dyplomowania, wpisuje się jedną (wskazaną przez Dyplomanta) specjalność. Większa ich liczba zostaje wykazana w suplemencie.
Bardzo dziękuję Pani Dziekan i Panu Dziekanowi za przygotowanie odpowiedzi :)
UsuńDzień dobry, nawiązując do wspomnianego § 18 ust. 1 Regulaminu, czy w przypadku podjęcia tematyki pracy obejmującej dwie specjalności i otrzymaniu pozytywnej oceny promotora i opiekuna kierunku możliwe jest wpisanie w polu specjalność w pracy magisterskiej dwóch zrealizowanych specjalności?
Usuńna dyplomie jedna, w suplemencie obie
Usuńużyj programu ze strony www.antyplagiat.net i sprawdz czy nie ma plagiatu
OdpowiedzUsuń