23 paź 2013

POL-on czy jazda na gapę?

fot. nocny.eu
Tak naprawdę rzecz dotyczy żmudnego, cosemestralnego zadania, które wypada dwa razy do roku. W roku akademickim 2013/2014 po raz pierwszy wypada jutro. Mowa oczywiście o oświadczeniach składanych przez każdego studenta w systemie POL-on. 

System będzie otwarty w dniach 24 października – 4 listopada. Zdecydowaliśmy się otworzyć go jak najszybciej jest to możliwe, po to, aby mieli Państwo jak najwięcej czasu na wypełnienie oświadczeń i złożenie ich wirtualnie, jak również w wersji papierowej w Dziekanacie. Na te ostatnie czekamy od 24 października do 7 listopada. 

O POL-onie pisałyśmy (głównie Dziekan(ka) Kachniewska) na tyle wiele razy, że doczekał się osobnej zakładki w menu na stronie głównej, gdzie omówiony jest w sposób treściwy i wyczerpujący w każdym możliwym zakresie (choć mimo to wpisy o POL-onie mają kilkaset, jak nie więcej pytań w komentarzach, i to nie tylko z SGH). Studenci sem. II-IV+ mają ten luksus, że procedurę i sposób wypełniania formularza już przetrenowali. Dla nowych studentów jest to odpowiedni moment, aby kliknąć na zakładkę „Oświadczenia do POL-on” w górnym menu. 

Co się wydarzy, jeżeli oświadczenia się nie wypełni? Jak wiadomo, na podstawie danych z POL-onu uczelnie otrzymują dotacje na każdego studenta, który oświadczenie złożył. Jeżeli ktoś tego nie zrobił, jedzie na gapę. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się kanar. Na pocieszenie dodam, że różne jednostki Uczelni tkwią zakopane w POL-onie generując i wypełniając różnorakie dane i zestawienia zbiorowe na potrzeby tego systemu. Z tej perspektywy jedno oświadczenie wydaje się niewielkim kłopotem.

19 komentarzy:

  1. Jak to wygląda ze studentami przebywającymi na wymianie? Wersja papierowa może być złożona pocztą czy faxem?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dołączam do pytania. Można skanem?

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem studentką III. semestru studiów II. stopnia w SGH. Od października studiuję także na UW (studia mgr), za które jeśli nie będę w gronie 10% najlepszych studentów będę płacić. Którą część oświadczenia powinnam wypełnić w SGH? 2. czy 3.?

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy oświadczenie należy składać, jeśli się jest po IV semestrze, ale z różnorakich względów nie zakończyło się jeszcze przygód z uczelnią?

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam,

    Ukończyłem w 2013r. studia jednolite magisterski, które zacząłem w 2008r. Wykorzystałem przy tym tylko 180 a nie 300 punktów ECTS, jako że 2 lata studiowałem niestacjonarnie i za 120 punktów zapłaciłem.
    Mam następujące pytania:
    1. jaką mam wybrać opcję w formularzu, 1,2,3?
    2. Jeżeli wybieram opcję 3 to nie mogę wskazać daty rozpoczęcia pierwszego kierunku wcześniejszej niż 2011r.

    z góry dziękuję za pomoc!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę przeczytać zakładkę oświadczenia do POLON-u.

      Usuń
    2. dziękuję za odpowiedź.
      Rozumiem, że z racji na fakt, iż studia rozpocząłem w roku 2008 to kwestia oświadczeń mnie nie dotyczy.

      Usuń
  6. "POL-on, czy jazda na gapę?"
    W tym przypadku nie należało postawić przecinka.
    Zresztą takich drażniących elementów jest na stronie SGH więcej, np. nagłówek "Ilość wykorzystanych punktów" w systemie WD.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to nie jest strona sgh
      i można było to samo,ale mniej drażniąco

      Usuń
    2. Hej - nie widzę w tym nic niestosownego! Same często poprawiamy błędy (od których roi się w podaniach - o tekstach "naukawych" nie wspominając!) albo wytykamy je studentom na FB, więc tym lepiej jeśli wśród czytelników bloga znajdzie się kilku purystów językowych.
      Korekta mile widziana tym bardziej, że często piszemy po nocach. A prawie zawsze po kilku lub kilkunastu godzinach ślęczenia nad literaturą, podaniami albo tworzeniem prezentacji. Skacze nam tyle znaków przed oczami, że nie jest źle, jeśli ktoś rzuci na tekst niezmęczonym okiem ;-)
      Dowolne wymienianie "liczby" i "ilości" denerwuje mnie bardzo, choć sama też popełniam czasem ten błąd. Podobnie jak stosowanie 2 os. l. mn. w połączeniu ze zwrotem "Państwo". Czy "wiecie Państwo", że taka forma nie różni się prostactwem od formy "Wiesz Pan" ;-)
      Błędy blogowe proszę do nas - ale te ze strony sgh.waw.pl - do admina.

      Usuń
  7. Czemu musimy zawracać głowę tak sobie jak i paniom z dziekanatu składaniem tych oświadczeń i czemu na przykład Uniwersytet Warszawski nie stawia takiego wymogu? Przecież raz opatrzone numerem porządkowym studia nie zmienią statusu aż do końca ich trwania. Dopóki student jest na liście studentów, dopóty uczelnia może dostawać na niego dotację.

    Poza tym, o ile się nie mylę, to oświadczenie składa się nie w tym semestrze, w którym się dostało na studia, ale w tym, w którym się studiuje (pomijając oczywiście wyjątki, jak np. dostanie się na studia już PO rozpoczęciu semestru).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem skąd ma Pani tę wiedzę - bo ja wiem, że UW i każdą uczelnie publiczną obowiązują te same zasady. To, że raz Pani złożyła oświadczenie, nie oznacza, ze Pani nadal studiuje. Być może Pani zrezygnowała ze studiów a Uczelnia tego nie zgłosiła i pobiera za Panią pieniądze (podatników). A kiedy Pani zechce po roku lub dwóch ponownie studiować - usłyszy Pani, że niestety, ale kasa poszła na poprzednie studia - teraz musi Pani już płacić.
      Nie zamierzam się upierać - co semestr bardziej martwię się tymi oświadczeniami niż studenci.
      Wiecie co - dajmy sobie spokój - jak nie złożycie to Wasz ból głowy!

      Usuń
  8. Wiedza jest z kilku sekretariatów na UW. Nie sądzę, aby uczelnie decydowały się na wyłudzanie pieniędzy publicznych, ale nie upieram się przy tym.
    Jeśli nie studiuję, to nie wyczerpuję limitu punktów.
    Jeśli wrócę na studia, to nadal będę mogła korzystać z nich za darmo.
    Jeśli podejmę nowy kierunek, to będzie to kierunek nr 2 - co do zasady płatny.
    Nadal nie widzę błędu w działaniach na UW.

    OdpowiedzUsuń
  9. nie rozumiem, co w tym wypadku oznacza ta "jazda na gapę", chce Pani przez to powiedzieć, że jeżeli będzie kontrola to będę musiała zwracać koszty nauki, a jeśli nie to będę mogła przez ten semestr studiować za darmo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli Pani nie rozumie proszę przeczytać w zakładce "Oświadczenia POLon" na górze w menu

      Usuń