15 cze 2013

Ile za II kierunek - zakończenie batalii o zniżki

Nauczyłam się już, że pewnych zmian (szczególnie regulacyjnych) nie da się przeprowadzić szybko. Jednak kolejna poważna przeprawa za nami! (przypomnę, że zmagania zaczęłam jesienią od postulatu maksimum: bez opłat, choć oczywiste było, że jest on nierealny, poprzez 50% zniżkę, po wariant zawarty w dotychczasowych umowach: opłata za II kierunek = wysokość czesnego dla studentów niestacjonarnych)

Ku mojej radości wreszcie ukazało się "Zarządzenie Rektora nr 30/2013 r. w sprawie wysokości opłat za studia pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2013/2014". Niby kwestia nieistotna dla aktualnych studentów, bo zasadnicze znaczenie tego zarządzenia zawiera się w serii załączników, czyli tabeli opłat i umów zawieranych między studentem a Szkołą (reprezentowaną przez Dziekana), a przecież aktualni studenci takie umowy już podpisali (zaraz po rekrutacji). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że owo zarządzenie w korzystny sposób reguluje wysokość opłat za II kierunek studiów.

Temat tych opłat podejmowany był na naszym blogu m.in. tutaj. W art. 170a Ustawy jest mowa, że "student pierwszego kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej ma prawo podjąć studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat", ale "do kontynuowania studiów bez wnoszenia opłat w kolejnym roku studiów, o których mowa w ust. 3, ma prawo student, który w poprzednim roku studiów spełnił kryteria, o których mowa w art. 181 ust. 1, z uwzględnieniem art. 174 ust. 4."

(te kryteria dotyczą przypadku studenta, który:
  • uzyskał wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym,
  • znalazł się w liczbie 10% najlepszych studentów danego kierunku studiów)
Ponieważ niełatwo jest uzyskać takie wyniki, istnieje prawdopodobieństwo, że student otrzymujący zgodę na II kierunek, po I roku studiów będzie jednak musiał za drugie studia płacić. Niektórzy studenci zapewne wówczas zrezygnują z II kierunku, ale na pewno będą i tacy, którzy uznają, że warto kontynuować studia.

Zarządzenie Rektora dotyczy wyłącznie tych studentów, którzy rozpoczną studia w nadchodzącym roku akademickim (2013/14), a jednym z zapisów, jakie udało się zawrzeć w zarządzeniu jest obniżenie czesnego na drugim kierunku dla tych studentów, którzy I kierunek realizują również w SGH. W przypadku studiów mgr opłata wyniesie 80% czesnego, a na studiach licencjackich 70% czesnego (ze względu na to, że są to dłuższe studia i mocniej obciążają finansowo).

Rozwiązanie to udało się przeforsować m.in. dzięki wsparciu Kanclerza SGH, który z pomocą pracowników Kwestury oszacował poziom kosztu studiowania w SGH oraz pomógł ustalić poziom kosztów stałych, które student powinien powinien ponosić tylko raz, niezależnie od liczby kierunków realizowanych w Szkole.

Natychmiast pojawiły się zapytania ze strony aktualnych studentów (objętych starymi umowami), czy "zniżka" dotyczyć będzie także obecnych studentów, planujących podjąć studia (lub już studiujących) na II kierunku w SGH (oczywiście, o ile nie uda im się spełnić kryteriów upoważniających do nieodpłatnego studiowania na II kierunku).

Odpowiedź Prorektora ds studentów i dydaktyki uzyskałam wczoraj: studenci, którzy objęci są starymi umowami, ale zechcą podjąć drugi kierunek w SGH (równolegle z pierwszym) mogą również ubiegać się o obniżenie płatności na II kierunku do poziomu 80% czesnego. Wnioski takie należy adresować na Prorektora ds dydaktyki i studentów, będą rozpatrywane indywidualnie, ale w taki sposób, żeby dotychczasowi studenci nie byli traktowani gorzej niż ci, którzy rozpoczną studia w nadchodzącym roku akademickim.

Spodziewam się, że pierwszy rzut takich wniosków pojawi się zaraz po sesji zimowej, ponieważ wtedy minie pierwszy rok studiów tych studentów, którzy wnioskowali o drugi kierunek, a zarazem studiują na nowych zasadach (Ustawa).

Uważam to rozwiązanie za uczciwe i korzystne dla studentów... choć nadal podtrzymuję zdanie, że zamiast rozwijać się wszerz lepiej iść w górę - na studia doktoranckie!

17 komentarzy:

  1. A czy ta zniżka będzie dotyczyła także studentów, którzy po licencjacie na SGH chcą podjąć tu studia magisterskie i jednocześnie studiują drugi kierunek na innej uczelni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie. Zniżka dotyczy tych, którzy studiują II kierunek też na SGH. Tylko wtedy występują koszty stałe, które uzasadniają zniżkę. Jeśli student studiuje w innej uczelni, to u nas rekrutuje się niezależnie i cała jego obsługa tworzy koszt dla SGH.

      Usuń
  2. Dzień dobry,

    jestem obecnie studentką drugiego (zakończonego już) semestru studiów dziennych magisterskich w SGH na kierunku Finanse i rachunkowość. Bardzo chciałabym jednak zacząć drugi kierunek tj. Zarządzanie również w SGH. Czy jest w ogóle taka możliwość? Jakie kroki powinnam podjąć, i kiedy, aby rozpocząć ten drugi kierunek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinna Pani po prostu napisać podanie do Dziekana SM (czyli do mnie ;-) zawierające powyższą informację. O tym, że jest taka możliwość informuje przede wszystkim Regulamin.
      Jeśli chce Pani podjąć studia na II kierunku od października '13, to najwyższa pora złożyć wniosek, bo przecież minął już I etap deklaracji. Jeśli Pani złoży wniosek możliwie szybko, to "załapie się" Pani na drugi etap i wybierze sobie przedmioty do realizacji.

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
      Mam jeszcze dwie wątpliwości - jaką formę będzie miał ten drugi kierunek, tj. czy będę na studiach dziennych, czy będę mogła sobie wybrać inna formę (popołudniowe bądź sobotnio-niedzielne)?
      Oraz co z takimi przedmiotami jak np język angielski (egzamin mam już zdany) lub inne przedmioty, które ewentualnie mi się pokryją z już zrealizowanymi, czy te oceny będę miała przepisane, czy będę musiała od początku je realizować?

      Usuń
    3. Wniosek o II kierunek oznacza ten sam tryb studiów. Ale zaraz po uzyskaniu zgody może Pani wystąpić o zmianę formy studiów. Oceny są przepisywane (ale na Pani wniosek - nie "z automatu").

      Usuń
    4. Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)

      Usuń
  3. Dzień dobry,
    w roku 2012 ukończyłam studia licencjackie i rozpoczęłam drugi kierunek, również na poziomie licencjackim, który obecnie chciałabym kontynuować. Jednak właśnie rozpoczynam studia magisterskie na SGH, czy w związku z tym muszę wnosić opłatę za drugi kierunek?
    Z wyrazami szacunku,
    Ewa Maria Hordejuk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nt. studiów lic. proszę pytać Dziekana SL. Natomiast na studiach mgr jak rozumiem studiuje Pani po raz pierwszy i tylko jeden kierunek. Za co więc miałaby Pani płacić?

      Usuń
    2. Dzień dobrym, dziękuję za odpowiedź. Tak, na studiach magisterskich jestem po raz pierwszy i na poziomie magisterskim są to moje jedyne studia. Nie byłam pewna czy ten rozdział ma znaczenie, czy też chodzi o liczbę kierunków na raz niezależnie od poziomu. Ale jeśli tak, to jestem już spokojna, dziękuję raz jeszcze,
      z wyrazami szacunku
      EM Hordejuk

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzień dobry,
    korzystając z przedstawionego wyżej artykułu również chciałabym zapytać jak od strony formalnej wygląda rozpoczęcie kolejnych studiów magisterskich SGH
    - obecnie jestem studentką studiów stacjonarnych dziennych mgr III semestr zarządzanie
    - specjalność, którą chcę ukończyć jest marketing
    - po zakończeniu studiów, a więc przypuszczalnie czerwiec/lipiec 2014 od września chciałabym rozpocząć studiowanie drugiego kierunku - również zarządzanie, ale skupić się na obszarze związanym wyłącznie z nieruchomościami
    Stąd moje pytania
    1. Czy jest to w ogóle możliwe, aby drugim studiowanym kierunkiem było znowuż zarządzanie, lecz z odmienną specjalnością/ścieżką międzykierunkową, ale z takimi samymi przedmiotami obowiązkowymi?
    2. Czy ponownie muszę pisać test kwalifikujący mnie na te studia?
    3. Jakiej wysokości opłatę poniosę?
    4. Rozumiem, że znaczna część wykładowców zgodzi się na przepisanie oceny z przedmiotów obowiązkowych, które już realizowałam, więc w mojej gestii pozostaje dobrać pozostałe przedmioty (tak jak już wcześniej wspomniałam związane z nieruchomościami), tak aby tworzyły one prawidłową pulę 120 ects
    5. Kiedy najlepiej złożyć podanie w tej sprawie i w jakim terminie może ono zostać rozpatrzone

    Byłabym bardzo wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości
    Z poważaniem
    IP

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobry wieczór,
      korzystając z wypowiedzi, które zostały tutaj wcześniej zamieszczone uznałam, że nie narusza to netykiety, a w szczególności zasady nr 8.
      Prosiłabym zatem o wskazanie w jaki sposób mogę uzyskać ścisłe informacje nt nietypowej (indywidualnej) sytuacji, gdyż Dziekanat na moje pytania odpowiedz nie zna.

      Z poważaniem
      IP

      Usuń
    2. Nie wiem kim konkretnie jest "dziekanat". Jeśli asystentka toku nie zna odpowiedzi - pozostaje dyżur dziekański. Chyba, że "dziekanat" obejmuje także Dziekanów - wtedy nie ma sensu pisanie na blogu, który prowadzi także "dziekanat" ;-)
      Asystentka nie ma prawa odpowiedzieć "nie wiem" - powinna wówczas wyjaśnić sprawę z Dziekanem i wysłać odpowiedź, kiedy ją uzyska.

      Usuń
  6. Dzień Dobry,

    Jestem studentką 1 roku studiów magisterskich w trybie dziennym SGH, które rozpoczęłam w lutym 2014 roku. Jednocześnie w październiku ubiegłego roku rozpoczęłam studia magisterkie również dziennie na UW. Obecnie, więc odbywam 2 kierunki dziennie na dwóch uczelniach. Chciałabym zapytać Państwa , kiedy będę pociągnięta do obowiązku uiszczenia opłaty za 2 kierunek studiów( zakładam , że nie uda mi się osiągnąć wyników, które zwolniłyby mnie z tej opłaty). Czy jeśli zrezygnuje ze studiów przed drugą sesją na drugim kierunku, nie będę zobowiązana do płatności za te studia? Bardzo uprzejmie proszę o odpowiedź w tej sprawie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy nie wystarczy zadać pytania w jednym kanale informacyjnym? Proszę przeczytać zasady netykiety...

      Usuń