9 cze 2013

Co nas czeka w nowym semestrze

fot. SGH Memes
Studenci (i my również) dopiero co zaczęli przeżywać koniec bieżącego semestru, tymczasem warto zastanowić się nad tym, co przyniesie nowy rok akademicki. Okazją do tego jest pismo okólne Rektora SGH, a konkretniej załącznik do niego.

Nowy semestr zimowy zaczynamy już we wrześniu. Dla tych, których informacja ta przeraziła, gdyż kojarzy się z krótszymi wakacjami pocieszenie: jest to 28 września, który wypada w sobotę (w moich czasach studenckich był to niekiedy i 20-któryś września, czyli w zasadzie pół miesiąca mniej). Innymi słowy studenci studiów niestacjonarnych sobotnio-niedzielnych "tracą" (choć w zasadzie to zyskują) jeden weekend wrześniowy, a pozostali - jeden poniedziałek. To ostatnie powinno być o tyle mniej bolesne, że dwa inne poniedziałki będą w semestrze zimowym wolne od zajęć dydaktycznych. 

Nowością w nadchodzącym roku akademickim jest dłuższa niż zazwyczaj przerwa międzysemestralna. Same ferie trwają 11 dni. Do tego można dodać prawie 2 tygodnie sesji w I terminie i tydzień w II terminie - jeżeli ktoś się szybko uwinie z egzaminami, może liczyć na naprawdę długi wyjazd na narty (albo nad morze, jak kto woli). Dłuższa przerwa międzysemestralna podyktowana była względami praktycznymi: dłuższym czasem sesji ( = możliwością rozłożenia egzaminów w czasie, lepszymi możliwościami terminowego dostarczania protokołów), ale również feriami szkolnymi, które w nadchodzącym roku wypadają w naszym województwie najpóźniej. To z kolei ukłon głównie w stronę wykładowców, którzy wcześniej często musieli wybierać - ferie, albo pierwszy tydzień zajęć, ale może i przyda się niektórym studentom. 

Do zobaczenia na inauguracji nowego roku akademickiego (2 października o 11:00, według tego samego pisma), choć pewnie i w wakacje zdarzy się nam coś na blogu napisać.

5 komentarzy:

  1. Czy zmienia się przez to termin składania prac magisterskich dla studentów obecnego IV semestru?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma takiego powodu. Harmonogram mijającego roku akademickiego przecież nie ulega zmianie.

      Usuń
  2. Dzień dobry.

    Na stronie DSM pojawił się nowy zestaw pytań z ekonomii z informacją: "Od 1 października 2013 r. będzie obowiązywać nowy zestaw pytań z Ekonomii na egzaminie magisterskim."

    Niestety, studenci różnie interpretują to zdanie, dlatego bardzo proszę Panią Dziekan o udzielenie informacji, czy nowy zestaw obowiązuje:
    - osoby, które dopiero rozpoczną studia II stopnia od 1 października 2013 r.
    - osoby, które złożą pracę dyplomową w DSM od 1 października 2013 r.
    - osoby, które będą miały wyznaczony termin egzaminu magisterskiego od 1 października 2013 r. (nawet jeśli złożą pracę magisterską do 30 września 2013 r.)?

    Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę miłych wakacji :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od 1 października zniknie stara lista pytań - obowiązywać będzie wyłącznie nowa i każdy student, który będzie bronił się po 1 października 2013 r. będzie zdawał egzamin oparty o nową listę pytań. Wszyscy, którzy obronią się w regulaminowym terminie (czyli do końca września) przygotowują się wg starej listy pytań. Osoby, które złożą pracę, ale się nie obronią przed końcem września - obowiązuje nowa lista. Zmiana celowo wprowadzona jest w okresie powakacyjnym, żeby był czas na przygotowanie się do egzaminu.

      Usuń
  3. Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie terminu obrony. Zgodnie z komentarzem pod tym wpisem: http://takdladsm.blogspot.com/2013/04/mama-tata-i-praca-magisterska.html , studenci którzy rozpoczeli studia w październiku 2011 mają termin złożenia pracy do końca października, zgadza się?

    Wiem, że temat był wałkowany wielokrotnie, ale widząc zamieszanie z przedłużaniem sesji chciałbym się upewnić, że nic w tym temacie się nie zmieniło.

    OdpowiedzUsuń