19 paź 2014

O skreśleniach i wznowieniach w kontekście kredytów studenckich....

Zainteresowanie skreśleniem z listy studentów wbrew pozorom nie jest rzadkie (praktycznie każdego tygodnia wnioskują o to 3-4 osoby). Decydują się na to najczęściej studenci, którzy równolegle podjęli studia w innej uczelni i teraz ostatecznie decydują, którą szkołę wybrać, albo studenci, którzy dochodzą do wniosku, że jednak nie stać ich na opłacanie czesnego (to w przypadku studiów niestacjonarnych).

Czy można "samodzielnie się skreślić" z listy studentów? I tak, i nie. Skreśla zawsze dziekan, można jednak zrezygnować ze studiów (drogą pisemnego oświadczenia) lub zawnioskować o skreślenie. Skutek jest w każdym przypadku ten sam: utrata wszelkich praw studenckich a zarazem zwolnienie z obowiązków. 

Oczywiście, skreślenie z listy studentów nie zwalnia z obowiązku uregulowania dotychczasowych zobowiązań finansowych wobec Szkoły. Bywa natomiast dla Państwa rozwiązaniem w przypadku nieuchronnego zagrożenia utratą pracy lub praw do kredytu studenckiego. Jeżeli powstaje obligatoryjna przyczyna skreślenia (np. z powodu przekroczenia terminu złożenia pracy mgr), student nie może uzyskać "zaświadczenia o posiadaniu statusu studenta" (dla pracodawcy, banku etc.). Wówczas, zamiast czekać 2-3 tygodnie aż się ziści procedura skreślenia, a następnie będzie można wnioskować o wznowienie, wolą Państwo od ręki zawnioskować o skreślenie i równie szybko o wznowienie.

Próba przyspieszenia terminów powoduje jednak, że czasem Państwo wnioskują o rzecz niemożliwą: wznowienie w chwili, kiedy nie nastąpiło jeszcze skreślenie. W minionym tygodniu miałam 12 takich przypadków i za każdym razem odrzucam wniosek wyjaśniając, że jest on bezpodstawny: nie mogę wznowić studenta, który... jest studentem (nawet jeśli trwa już procedura skreśleniowa). 

Problem, o którym piszę, dotyczy przede wszystkim czwartaków, którzy mają świadomość, że GROZI im skreślenie z listy studentów (znają regulamin lub otrzymali stosowną informację), ponieważ spóźniają się ze złożeniem pracy magisterskiej. Zagrożenie utożsamiają ze skreśleniem i bez skreślenia wnioskują o wznowienie - której to prośby spełnić nie mogę.

Jak więc skutecznie można przyspieszyć procedury?
  • Należy najpierw samodzielnie zawnioskować o skreślenie (wtedy nie są potrzebne dodatkowe dwa tygodnie na ostrzeżenia). 
  • Decyzję o skreśleniu można odebrać samodzielnie w dziekanacie, zamiast czekać na przesyłkę pocztową (tym bardziej, że aktualne umowy jasno definiują, że koszt tej korespondencji ponosi student).
  • I natychmiast złożyć wniosek o wznowienie.
Jak to wygląda w praktyce? Student który zawnioskował w poniedziałek o skreślenie - we wtorek zostaje skreślony* i - jeśli sam odbierze decyzję - od razu może wnioskować o wznowienie a decyzję odebrać w środę. Wiąże się to z opłatami (proszę zajrzeć do swojej tabeli opłat), ale pozwala zachować status studenta, co dla wielu z Was jest ważniejsze ze względów zawodowych lub kredytowych.

Więcej o skreśleniach/wznowieniach znajdą Państwo z Regulaminie, a w sprawach personalnych (na jakiej podstawie można się wznowić, ile to kosztuje etc.) pomogą Wam  asystentki toku lub prodziekani.
________________________________
* Tu wypada dodać, że jeśli jestem obecna w Dziekanacie, to wszystkie podania rozpatruję z dnia na dzień, ale bywają takie dni, kiedy jestem poza SGH a nawet poza Warszawą (np. na obronach lub konferencji w innej uczelni). Wtedy podania czekają 2-3 dni. Niestety prodziekani nie mogą mnie wyręczyć w procedurze skreśleń/wznowień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz