24 sie 2013

Prace magisterskie - final countdown...

Wnioski o przedłużenie terminu złożenia pracy magisterskiej zazwyczaj napływają wielkimi falami, w miarę jak zbliża się kolejno:
 • termin złożenia pracy (wtedy wnioski dotyczą przedłużenia terminu o 1 miesiąc)
 • koniec pierwszego miesiąca przedłużenia (wnioski o drugi miesiąc)
 • koniec drugiego miesiąca (wnioski o trzeci miesiąc)
 • koniec trzeciego miesiąca (i tu niestety nie można wnioskować o czwarty miesiąc - można wystąpić jedynie o przedłużenie terminu złożenia pracy do końca trwającego semestru).
Sądziłam, że przedłużenie terminu złożenia pracy o cały semestr wystarczy nawet najwytrwalszym, ale po powrocie z urlopu zostałam pozbawiona złudzeń. Właśnie zaczynają wpływać podania studentów, którzy powinni byli złożyć pracę w lutym, uzyskali przedłużenia do końca września i już proszą o przedłużenie terminu o kolejny miesiąc. Niestety nie mam dla Państwa dobrych wieści.

Sprawy studentów, którzy zaczęli studia "pod starym regulaminem" (czyli tych, którzy rozpoczęli studia przed 1 października 2012 r.) rozpatrywane są zgodnie z tzw. przepisami przejściowymi oraz tabelami opłat, które stanowią załączniki do Państwa umów. Bezkosztowe przedłużenie terminu złożenia pracy możliwe jest wyłącznie w przypadku zmiany promotora w okresie ostatnich sześciu miesięcy przed terminem ukończenia studiów i to wyłącznie w sytuacji, gdy konieczność zmiany promotora nastąpiła z przyczyn niezależnych od studenta

W innych przypadkach dziekan (dziekanka też :-) ma możliwość przedłużenia terminu kolejno o 1, 2 lub 3 miesiące (przypadek opisany na początku wpisu), następnie o 3 miesiące na raz (dopełnienie semestru), ale potem już wyłącznie o cały semestr i to pod warunkiem, że nie zostanie przekroczony okres 6 semestrów od daty rozpoczęcia studiów. Opłata za cały semestr stanowi równowartość kosztu 12 ECTS. Decyzja o zwolnieniu z opłaty nie należy do Dziekana (była o tym mowa tutaj) i szanse na takie zwolnienie są bliskie 0.

Ważne przypomnienie: przedłużenie terminu złożenia pracy magisterskiej, nawet jeśli należy się studentowi z mocy regulaminu, wymaga złożenia wniosku. Z automatu niestety można doczekać się co najwyżej skreślenia...

A co jeśli kolejny semestr nie wystarczy? Niestety ponownie niemiła odpowiedź - skreślenie z listy studentów :-(
W razie skreślenia pozostaje oczywiście podanie o wznowienie (była o tym mowa tutaj).

Tym, którzy dotychczas nie wczytywali się w bloga przypominam też o nowych wymaganiach w zakresie wymogów formalnych dotyczących prac dyplomowych oraz o nowej liście pytań egzaminacyjnych z ekonomii, która zacznie obowiązywać od nowego semestru (od 1 października).

22 komentarze:

 1. Czy ostateczny termin oddania pracy magisterskiej bez konieczności składania podania o przedłużenie terminu, tj. 30 września, dotyczy złożenia pracy w dziekanacie, czy wystarczy tylko w tym terminie wprowadzić pracę do systemu SOLAD, a złożenie w dziekanacie może nastąpić np. 1 października?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinna być złożona (a nie tylko zarejestrowana w Solad). Ale jeśli dołączy Pani podanie o uznanie terminu, a data wgrania w Solad będzie przed 30 września, to rozpatrzę pozytywnie.

   Usuń
  2. Żeby jeszcze uszczegółowić odpowiedź: zarejestrowana (wgrana) w SOLAD oznacza, że można wydrukować z systemu wszystkie raporty czy wystarczy ją wgrać i termin zostanie wtedy zachowany? Co prawda nie wiem czy na raportach są automatycznie drukowane daty, ale aby zachować termin przed 30.09 ta kwestia wydaje się być ważna. Zadaje również to pytanie w związku z nadchodzącym weekendem gdzie obawiam się, że proces weryfikacji prac może się niestety znacznie wydłużyć.

   Usuń
  3. Wgrana czyli wgrana - datę możemy ustalić z serwera.

   Usuń
  4. Do kiedy należy donieść podanie o uznanie terminu w przypadku spełnienia wymogu o wgraniu do Solad, zaś niespełnieniu terminu doniesienia wymaganego zestawu dokumentów do dziekanatu?

   Usuń
  5. Natychmiast po wgraniu pracy trzeba donieść dokumenty (góra 2-3 dni) wraz z podaniem.

   Usuń
 2. Do kiedy można składać podania o przedłużenie terminu złożenia pracy magisterskiej? Czy istnieje wzór tego podania? Czy podanie można złożyć przez formularz w WD?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę zacząć od zakładek "praca magisterska" i "wzory formularzy" na stronie DSM, a potem - jeżeli nadal się nie rozjaśni - wybrać się do swojej Asystentki toku.

   Usuń
 3. Szanowna Pani Dziekan,
  pozwolę zadać sobie pytanie publicznie, może zwiększy się jego użytek.

  Mianowicie, co należy zrobić w przypadku jeśli doszło do rozbieżności pomiędzy tematem pracy magisterskiej na formularzu zgłoszeniowym na seminarium magisterskie (II sem.) a właściwym tematem na wersji papierowej pracy, która została już zgłoszona do SOLAD'u i zatwierdzona. Dodam tylko, że omyłkowo użyto synonimu słowa - nie zmieniło się znaczenie tematu ani zakres pracy. Doszło do omyłki pisarskiej.

  Bardzo proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mówi Pani o formularzu zgłoszeniowym seminarium magisterskiego, to nie ma problemu - drobne różnice nie stanowią problemu, bo rozumiem, że są zaakceptowane przez promotora. Natomiast tytuł pracy musi być idealnie zgodny z tytułem wprowadzonym do Solad-u.

   Usuń
 4. Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie terminu obrony. Zgodnie z komentarzem pod tym wpisem: http://takdladsm.blogspot.com/2013/04/mama-tata-i-praca-magisterska.html , studenci którzy rozpoczeli studia w październiku 2011 mają termin złożenia pracy do końca października, zgadza się?

  Wiem, że temat był wałkowany wielokrotnie, ale widząc zamieszanie z przedłużaniem sesji chciałbym się upewnić, że nic w tym temacie się nie zmieniło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic takiego nie napisałam ani wtedy ani dzisiaj. Termin upływa z końcem września.

   Usuń
  2. "(...) Obecni magistranci "idą" wg tzw. przepisów przejściowych, nowi (którzy zaczną seminaria mgr dopiero w przyszłym roku) - będą podlegać nowemu regulaminowi, wg którego zaczęli studia - wtedy zmienimy informację na stronie www dziekanatu :-P"

   http://takdladsm.blogspot.com/2013/04/mama-tata-i-praca-magisterska.html

   Usuń
  3. Nadal nie widzę, gdzie tu mowa o październiku... Prace muszą trafić do DSM do końca września. Od przyszłego roku akad. do końca sierpnia. Regulamin jest dostępny - proszę się wczytać.

   Usuń
 5. Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie.

  Czy aby móc wgrać pracę do systemu SOLAD wymagane jest absolutorium? Sesja poprawkowa niestety trwa do 30.09 włącznie i nie wszyscy mają możliwość uzyskania go w tym terminie..

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedy mija termin składania prac magisterskich w roku akademickim 2013/2014? Czy jest to, jak w roku poprzednim, 30. września?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z nowym regulaminem (który obowiązuje obecnych studentów) termin złożenia pracy mgr upływa na miesiąc przed końcem IV semestru (czyli z końcem sierpnia a nie z końcem września)

   Usuń
 7. Witam,

  proszę o wyjaśnienie jeszcze kwestii finansowej: w poście Pani Dziekan(ka) pisze: "Opłata za cały semestr stanowi równowartość kosztu 12 ECTS". Wg moich obliczeń to kwota 1800PLN, a jak to się ma do opłaty 500PLN za miesiąc??

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę sięgnąć do swojej umowy i tabeli opłat. Nie wiem, z którego Pani jest naboru, ale w umowie ma Pani wszystkie dane. Jeśli coś budzi jeszcze wątpliwości - zapraszam do właściwej asystentki toku.

   Usuń
 8. Witam

  Chciałaby doprecyzować kwestię, opłat za przedłużenie składania pracy, Mojej umowy dotyczy Tabela Opłat do zarządzenia Rektora nr. 34 z dnia 8 lipca 2011 r. W której zapisy odnośnie dodatkowych konsultacji brzmią następująco.
  ......
  punkt. 14 "za dodatkowe konsultacje dotyczące pracy dyplomowej w okresie trzymiesięcznego przedłużenia terminu złożenia tej pacy, wykraczająca poza planowany okres studiów" - 500 PLN za każdy miesiąc przedłużenia"
  punkt. 15 " za dodatkowe konsultacje dotyczące pracy dyplomowej w trakcie semestru wykraczającego poza planowany okres studiów - 2700 PLN"
  Nie będę mogła złożyć pracy przez najbliższe 3 msc, dlatego interesuje mne na jakie opłaty powinnam się przygotować.
  Z informacji, które uzyskałam od asystentki toku, wynika, że za przedłużenie składania pracy do końca semestru należy wnieść opłatę 2700 zł, to znaczy, że za jeden semestr opłata jest wnoszona w kwocie 1,5 razy wyższej niż za semestr nauki.
  Według mnie prawidłowa interpretacja umowy jest uwzględnienie semestru przedłużenia terminu składania pracy, w którego skład wchodzą pierwsze trzy już opłacone miesiące, co daje opłatę za kolejne 2 miesiące wysokości 1200 PLN, a za kolejny pełen semestr 2700 PLN.
  Inaczej za okres pierwszych 3 miesięcy oplata jest pobierana dwukrotnie.

  Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.

  Pozdrawiam serdecznie
  Marlena

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam serdecznie,
  Mam pytanko odnośnie przedłużenia terminu złożenia pracy mgr. Jako wznowiony student mam taką możliwość ? Pech chciał , że jestem na finiszu pisania pracy ale mój promotor na ostatni tydzień wyjeżdża na urlop i nie zdąży mi poprawić/ podpisać pracy do 21.02. GIGANTYCZNA PROŚBA - czy jeszcze jest szansa na 1. miesiąc przedłużyć termin złożenia pracy? Kwestia winy i czekania do ostatniej chwili ( z mojej strony...) jest bezsporna i spoczywa co oczywiste na mojej osobie ale głupio byłoby oblać studia z wszystkimi egzaminami zaliczonymi :(

  OdpowiedzUsuń