19 wrz 2014

QEM i nie QEM

 QEM, czyli Models and Methods in Quantitative Economics, to wyzwanie nie tylko merytoryczne, ale i organizacyjne. Jest to niekierunek – choć pod wieloma względami tak właśnie wygląda – który w zależności od efektów końcowych może przekształcić się w ścieżkę z dyplomem, dyplom, albo dwa dyplomy. QEM formalnie realizowany jest w ramach kierunku Ekonomia, jednak jest to wersja zmodyfikowana, rządząca się swoimi prawami. Dotyczy to zwłaszcza określonego harmonogramu realizacji poszczególnych przedmiotów. Jest on opisany na stronie programu.
 
Moment próby przypada na koniec I semestru. Studentów QEM czekają bowiem egzaminy centralne, które kwalifikują do udziału w Erasmus Mundus QEM. Na tych, którzy zaliczą te egzaminy, czekają studia w uczelniach partnerskich. To jednak nie wszystko. Student programu QEM (nie mylić ze ścieżką!) realizuje trzy semestry na uczelniach zagranicznych i jeden (pierwszy, kwalifikujący) w SGH. Aby uzyskać dyplom SGH musi zrealizować wymagany w SGH program studiując zagranicą (a zatem na poziomie zamienników). Jeżeli tego nie zrobi, może realizować sam QEM (wówczas docelowo bez dyplomu SGH). 

Dla tych, którzy nie przejdą pomyślnie kwalifikacji istnieją dwa możliwe rozwiązania: 
  • Kontynuacja studiów QEM w ramach kierunku Ekonomia – wówczas studenci otrzymają dyplom ukończenia kierunku Ekonomia oraz certyfikat potwierdzający zrealizowanie ścieżki QEM 
  • Ukończenie studiów na kierunku Ekonomia (bez dodatków) 
Z perspektywy Dziekanatu istotne jest, abyśmy wiedzieli, jaka jest Państwa decyzja. Studenci „zwykłej” Ekonomii zobowiązani są bowiem do wyrobienia różnic programowych w jak najszybszym możliwym czasie. Dotyczy to przedmiotów podstawowych (Historia Myśli Ekonomicznej i Prawo Gospodarcze), które tacy studenci mają obowiązek zadeklarowania w następnym semestrze. Studenci ścieżki QEM mogą podążać programem tej ścieżki, a zatem muszą zrealizować te przedmioty lub ich odpowiedniki w toku studiów. 
 
Jeżeli ktoś lubi odkładać obowiązki na później może wpaść na pomysł, aby o zmianie preferencji nie informować (a zatem oficjalnie być studentem ścieżki QEM), a w praktyce realizować zwykłą Ekonomię – odsuwając tym samym wizję realizacji przedmiotów podstawowych na dalszy plan. Niestety, tak się nie da – przedmioty realizowane w języku polskim nie są uznawane za zamienniki przedmiotów ze ścieżki QEM. Natomiast wykłady w języku obcym, za zgodą Dziekana, mogą być uznane za ich odpowiedniki w języku polskim. Na podstawie rekomendacji nr 5 Senackiej Komisji Programowej z dnia 20.02.2013 dla J.M. Rektora SGH w sprawie zgłoszonej przez dr Łukasza Woźnego modyfikacji kierunku Ekonomia na studiach dziennych drugiego stopnia w SGH, uważa się za tożsame: 
  • Advanced Macroeconomics II = Ekonomia Sektora publicznego + Ekonomia międzynarodowa (zaawansowana) 
  • Advanced Microeconomics II = Ekonomia pracy + Ekonomia instytucjonalna 
  • Industrial Economics = Polityka gospodarcza 
Współpraca: mgr inż. Katarzyna Zając

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz