21 maj 2013

Zarządzanie nieruchomościami

fot. ARABIA.pl

Spośród bogatej oferty specjalności międzykierunkowych dziś chciałabym zaprezentować Wam specjalność Zarządzanie Nieruchomościami. O specjalności opowiedział nam Pan prof. dr hab. Marek Bryx Kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości, który jest opiekunem tejże specjalności międzykierunkowej. 

Anna Para: Kiedy utworzono specjalizację? 

Prof. dr hab. Marek Bryx: Ścieżkę utworzono ponad 10 lat temu. 

Co było inspiracją do jej utworzenia? 

W 1997 roku powstał nowy, licencjonowany zawód zarządcy nieruchomości. Uznałem, że Katedra Nieruchomości i Inwestycji, która była i jest nadal bardzo aktywna w upowszechnianiu wiedzy w tym zakresie (pod moim nadzorem naukowym wydaliśmy całą serię książek pod wspólnym tytułem Nieruchomości), powinna oferować studentom możliwość uzyskania takiej licencji. Tym bardziej, że nasze akademickie wymogi były wyższe niż oczekiwania Ministerstwa od licencjonowanych zarządców. 

Jakim osobom w sposób szczególny polecałby Pan zrealizowanie specjalizacji? 

Wszystkim tym, którzy chcą zarządzać nieruchomościami lub kiedyś w swojej pracy zarządzać będą nieruchomościami korporacji. Warto mieć taką wiedzę, aby móc rozumieć wszystkie te problemy, które ze względu na przedmiot zarządzania mają swoją specyfikę. Pamiętajmy też o tym, że w nauce mamy nie tylko real estate management, ale także RE facilities lub RE assets. 

Z kim powinien się skontaktować student zainteresowany specjalizacją, który chce uzyskać dodatkowe informacje? 

Polecam odwiedzić stronę Katedry Inwestycji i Nieruchomości. Jeśli informacje tam zawarte okażą się być niewystarczające zachęcam do kontaktu z Panią mgr inż. Grażyną Kubik lub z sekretariatem Katedry. 

Ile osób rocznie kończy specjalizację? 

Różnie to wygląda. Obecnie, gdy licencja ma być zniesiona jest to zaledwie kilka osób. Mimo tego, jeśli kiedyś nasz absolwent zostanie zapytany przez swojego pracodawcę o udokumentowane kwalifikacje w tym zakresie i będzie mógł pokazać certyfikat wydany przez SGH, to na pewno nie zaszkodzi mu to w karierze, a raczej pomoże. Nasza Katedra i jej pracownicy są znakomicie rozpoznawalni w branży nieruchomości. 

Jaka jest forma oferowanych zajęć – czy są to wykłady, ćwiczenia, warsztaty? 

Zajęcia przyjmują różną formę, od tradycyjnych wykładów, ćwiczeń, po wyspecjalizowane warsztaty i seminaria. 

 Co chciałby Pan przekazać studentom SM, aby zachęcić ich do wybrania tej ścieżki? 

 Nic. jeśli czują się zainteresowani nieruchomościami to sami ją wybiorą. Jeśli nie są - to muszą poczuć do tej branży sympatie, a wtedy zawsze mogą wybrać i studiować przedmioty tworzące ścieżkę. 

Czy śledzi Pan losy absolwentów? Jak potoczyły się ich kariery? 

Nie mamy jako Katedra takiej możliwości. Okazjonalnie jednak spotykam ich we wszystkich firmach związanych z nieruchomościami. Pracodawcy, w tym światowe koncerny, są z nich zawsze zadowoleni. Nigdy nie dostałem żadnej skargi na niedouczenie naszego absolwenta. 

Jakie są plany związane ze ścieżką? Czy będą jakieś modyfikacje programu? 

Modyfikacja, w sensie nowych przykładów czy zadań, trwa cały czas, ale istota pozostaje niezmienna. Wiedza studentów uzupełniana jest przez SKN, które przy najmniej dwa razy w roku robi samodzielnie real estate meeting zapraszając wybitnych praktyków do przeprowadzenia warsztatów i wykładów. Często absolwentów naszej ścieżki. Uczestniczą w nich wówczas także studenci z innych uczelni. nawiązujemy też wymianę zagraniczną np. ostatnio z Uniwersytetem w Nottingam. 

Dziękuję za rozmowę. 

Z prof. dr hab. Markiem Bryxem rozmawiała mgr Anna Para

3 komentarze:

  1. Mam szereg pytań związanych ze zwykłymi specjalnościami i specjalnościami międzykierunkowymi.

    1.Czym właściwie różnią się zwykłe specjalności i specjalności międzykierunkowe? Mam na myśli względy formalne związane z ich realizacją

    2.Czy realizując zwykłą secjalność lub specjalnośc międzykierunkową w obu przypadkach konieczne jest napisanie pracy magisterskiej z nią związanej by mieć zaliczoną specjalność?

    3.Czy osoba decydująca się na realizację zwykłej specjalności lub specjalności międzykierunkowej musi się gdzieś zapisywać i deklarować (dziekanat, koordynator specjalności) że takową realizuje? Czy może pod koniec studiów należy poinformować dziekanat, że zrealizowało się jakąś specalność (zwykłą lub międzykierunkową)

    4.Czy jeżeli zrealizuję zarówno zwykłą specjalność jaki i jedną lub dwie specjalności międzykierunkowe to będę mieć je wszystkie wypisane na dyplomie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. AD 1. Realizacja specjalności to nic innego jak uzyskanie pozytywnych ocen z przedmiotów, które daną specjalność tworzą. Specjalność może być przypisana do konkretnego kierunku (niezbędne informacje znajdują się w informatorze) lub może składać się z przedmiotów obowiązujących na różnych kierunkach. Wówczas jest to specjalność międzykierunkowa (więcej informacji w wykazie specjalności). Specjalność kierunkową weryfikuje i uznaje pracownik Dziekanatu, zaś międzykierunkową koordynator danej specjalności (który również wystawia zaświadczenie jej ukończenia).

      AD 2. Wskazane jest by praca magisterska nawiązywała tematycznie do realizowanej specjalności. Dziekanat jednak nie weryfikuje pracy pod kątem merytorycznym. Leży to w gestii promotora. Z punktu widzenia naszego biura, ważne jest by zrealizować w toku studiów wszystkie przedmioty składające się na specjalność przypisaną do studiowanego kierunku.

      AD 3. Nie ma wymogu zgłaszania chęci realizacji specjalności. Jeśli student takową realizował, umieszcza tą informację na pierwszej stronie pracy magisterskiej oraz w oświadczeniu do suplementu do dyplomu. To jest informacją dla naszego pracownika, by zweryfikować, czy faktycznie zgodnie z obowiązującym informatorem zostały zrealizowane wszystkie przedmioty wchodzące w plan specjalności.

      AD 4. Na dyplomie umieszcza się informację wyłącznie o jednej zrealizowanej specjalności (student wskazuje, którą chciałby mieć na dyplomie. W razie braku takiego wskazania, umieszcza się pierwszą specjalność wpisaną przez studenta na druku oświadczenie do suplementu do dyplomu). Wszystkie zrealizowane przez studenta specjalności są wykazane w suplemencie, który stanowi część dyplomu II stopnia.

      Usuń
  2. Jeszcze jedno pytanie, czy zwykłe specjalności mają swoich opiekunów lub koordynatorów? Interesuje mnie głównie specjalność z rachunkowości dla FiRu

    OdpowiedzUsuń