11 lut 2016

Od przybytku głowa nie boli?

W zasadzie powinniśmy cieszyć się z zapobiegliwości niektórych studentów. Zapewniają sobie wyjście z każdej sytuacji, a niekiedy gotowi są do ponownych poświęceń, aby wszystko zrealizować na czas. Oto trzy przykłady z ostatniego tygodnia: 

Przykład pierwszy dotyczy obowiązkowych szkoleń dla studentów I semestru: szkolenia bibliotecznego, szkolenia BHP, oraz szkolenia: Ochrona własności intelektualnej – podstawy. Szkolenia te nie są obowiązkowe dla absolwentów studiów licencjackich w SGH, ponieważ gmach biblioteki jest ten sam, i zasady bezpieczeństwa oraz zasady ochrony własności intelektualnej nie rozróżniają między licencjatem a magisterką; tak samo należy ich przestrzegać. I choć informacja ta znajduje się w zakładce dla studentów I semestru na stronie DSM to i tak pojawiają się pytania o to, czy szkolenia te należy zrealizować. Co bardziej zdeterminowani studenci pytają nawet, w jakiej sali odbywają się te e-learningi. Oczywiście lepiej pytać, niż nie wywiązać się z czegoś, ale można równie dobrze po prostu zapoznać się z informacją na oficjalnej stornie DSM (a jak nie to na blogu). 

Przykład drugi dotyczy przedłużenia sesji. Abstrahuję od przypadków, gdy student nieobecny na I terminie sesji wnioskuje o przedłużenie terminu sesji na wszelki wypadek. Zamiast tego przypominam, że przedłużenie sesji może przysługiwać dopiero w wypadku braku zaliczenia egzaminu w I oraz II terminie. Nie można otrzymać przedłużenia sesji na zaś – chyba, że zmuszają mnie Państwo do napisania: zgoda, pod warunkiem nie uzyskania zaliczenia w I i II terminie, ale wtedy będzie wyglądało na to, że Państwo źle życzę. Wspomniany przykład dotyczy sytuacji, gdy student zwraca się o przedłużenie sesji zanim uzyska informację o tym, czy zaliczył. Ostatnio przez Dziekanat przetoczyła się istna fala niewierzących we własne siły i wiedzę – podania były bezpodstawne. W przypadku zaliczenia przedmiotu nie można podwyższać oceny. 

Przykładu trzeciego życzę wszystkim, którzy walczą obecnie z pisaniem pracy magisterskiej, a dokładniej z terminem 12 lutego. Student założył, że nie zdąży i wniósł o powtarzanie seminarium. Okazało się jednak, że wspólnymi siłami promotorki i własnymi dotrzyma regulaminowego terminu. Szczęśliwie nie wniósł jeszcze opłaty – byłoby więcej do odkręcania. Tak „odkręcamy”, a dokładnie rozpatrujemy podanie o anulowanie podania… Więcej to pracy dla Asystentki toku, ale grunt, że praca zostanie złożona w terminie.

6 komentarzy:

  1. Dzień dobry.

    Jestem na pierwszym semestrze studiów magisterskich dziennych i nie zaliczyłam jednego przedmiotu. Zastanawiam się nad złożeniem podania o egzamin komisyjny, ale obawiam się konsekwencji. Regulamin mówi, iż "Nieprzystąpienie przez studenta do egzaminu komisyjnego bez uzasadnionej przyczyny lub uzyskanie z niego oceny niedostatecznej jest równoznaczne
    z niezaliczeniem przedmiotu bez prawa do wpisu warunkowego, co skutkuje skreśleniem z listy studentów." - a jak z prawem do powtarzania semestru?

    W innym miejscu napisane jest "W stosunku do studenta, który nie zaliczył pierwszego semestru studiów, dziekan wydaje decyzję o skreśleniu go z listy studentów, chyba że zaistniały szczególne okoliczności uzasadniające wydanie decyzji o powtarzaniu przedmiotu i warunkowym wpisie na następny semestr." - czy mogę złożyć podanie o warunkowe zaliczenie, a jeśli decyzja będzie odmowna to prosić ponownie o umożliwienie powtarzania semestru?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Egzamin komisyjny możliwy jest jeżeli zaistniały ku temu stosowne okoliczności. Nie należy go traktować jako III termin. Proszę próbować z podaniem o warunek, a co z tego wyjdzie - zostawić dziekanom

      Usuń
    2. Po egzaminie studenci, którzy przyswoili wiedzę z wykładów i podręcznika, zastanawiali się czego dotyczyło dane pytanie. Ponadto odpowiedzi zgodne z wiadomościami, które przekazał wykładowca na zajęciach, punktowane były 5/15. Wykładowca oczekuje więcej, ale nie wiadomo czego - czy to są wystarczające okoliczności dla egzaminu komisyjnego?

      Usuń
    3. Blog nie jest miejscem do spekulowania. Proszę przeczytać stosowne ustępy w Regulaminie studiów i podjąć decyzję we własnym zakresie

      Usuń
  2. Może na blogu mógłby się pojawić wpis wyjaśniający w jakich przypadkach wyrażana jest zgoda na egzamin komisyjny oraz czy w sytuacji jego niezaliczenia możliwe jest powtarzanie semestru? Bardzo ciekawe byłyby także informacje o średniej liczbie takich egzaminów w semestrze i ich zdawalności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obawiam się, że stosownych statystyk nie prowadzimy, a zgodna bądź jej brak zależą od indywidualnego przypadku. Póki co nie trafił się taki, który wart byłby opisania na blogu

      Usuń