Zaczął się nam szczęśliwie sierpień, co dla studentów czwartego semestru oznacza bardzo nieodległy termin złożenia pracy magisterskiej. Wiem, że piękna pogoda i okres wakacyjny nie nastrajają do pisania, ale nad takim obrotem spraw należało rozczulać się 3-4 miesiące temu. W tej chwili już słuchać pierwszy dzwonek, który oznacza, że z końcem sierpnia (zważywszy na zapisy regulaminu studiów) praca musi trafić do dziekanatu.
W razie gdyby nieszczęsny autor lub autorka pracy zorientowali się, że terminu nie dotrzymają - pozostaje szansa na jego przedłużenie (nieodpłatne) do końca września (wymaga to złożenia wniosku w DSM przed końcem bieżącego miesiąca!!!!). Zapewne zastosuję drugi dzwonek i przypomnę o tym na blogu na kilka dni przed końcem sierpnia. Warto jednak pamiętać, że przełom sierpnia i września dla wielu promotorów oznacza jedyną możliwość wyjazdu na urlop, więc radzę już dzisiaj podjąć wszelkie wysiłki związane z ukończeniem pracy, wygenerowaniem stosownych dokumentów z systemu Solad, uzyskaniem podpisu od promotora i wycieczką do dziekanatu.
Na wszelki wypadek przypominam też, że złożenie pracy w dziekanacie wymaga załączenia wspomnianej dokumentacji, a podpis promotora jest nieodzowny, bo to dla asystentki toku jedyny dowód, że promotor faktycznie przyjął pracę bez zastrzeżeń. Proszę więc nie pytać w mailach (ani w okienkach), czy "wgranie pracy do systemu Solad można uznać za jej złożenie w DSM", albo "czy promotor nie mógłby podpisać pracy już po złożeniu". W obu przypadkach odpowiedź brzmi "nie".
Koniec września - w przypadku tych, którzy jednak pracy nie złożyli - oznaczać będzie nie tyle trzeci dzwonek, co dziki alarm. Otóż nastąpi wówczas skreślenie delikwenta z listy studentów i znacznie większe problemy niż kiedykolwiek wcześniej! Dotychczas po skreśleniu możliwe było wznowienie na czas obrony, które wymaga jednak przedstawienia gotowej pracy. To rozwiązanie będzie funkcjonować nadal, ale zakładam, że dane jest nielicznym, bo gdyby praca była gotowa - to chyba lepiej złożyć ją w terminie niż dać się skreślić...
Znacznie gorzej jeśli praca nie doczekała się nawet najogólniejszych zarysów - od momentu skreślenia student przestaje być studentem i traci wszelkie studenckie prawa (w tym prawo do opieki promotora). Dotychczas furtką, jaką stosowała SGH była możliwość odpłatnego wznowienia na miesiąc lub kilka miesięcy (opłata miesięczna 300 zł), co dawało szansę ukończenia pracy przy wsparciu wykładowcy. Nowe tabele opłat (obowiązujące od października) dostosowane zostały do wymagań nowej ustawy i tego typu możliwość została zlikwidowana. Osoba skreślona z listy studentów może co najwyżej ubiegać się o odpłatne powtórzenie IV semestru, co oznacza niebagatalne koszty (1 ECTS kosztuje wszak 150 zł).
W praktyce można zawnioskować o przepisanie zaliczonych przedmiotów (przychylę się do takiej prośby) i powtórzyć jedynie seminarium magisterskie, co jednak oznacza aż 12 ECTS - niestety nadal sporo i to nie tylko, jak na studencką kieszeń...
Najwięksi pesymiści już dopytują się w DSM, czy po wznowieniu nie można nadal stosować dotychczasowych umów (gdzie mamy jeszcze miesięczne okresy przedłużeń po 300 zł). Niestety nie - po wznowieniu student podpisuje nową umowę, którą zatwierdził Senat SGH na kolejny rok akademicki. Stara umowa traci moc w chwili skreślenia z listy studentów...
Cóż - nie są to dobre wieści, ale przed Wami 2 miesiące. To aż nadto żeby ukończyć (a nawet napisać w całości) pracę. Warto natomiast upewnić się, kiedy promotor będzie dostępny w Warszawie, żeby po wielkim wysiłku i napisaniu pracy, nie polec tuż przed metą z powodu braku jego podpisu.
Czyli nawet składając pracę w październiku trzeba zapłacić za cały semestr?
OdpowiedzUsuńProszę jeszcze raz dokładnie przeczytać wpis: za semestr trzeba zapłacić jeśli się go powtarza, ale jeśli po skreśleniu jest Pan w stanie napisać/dokończyć samodzielnie pracę, to chyba lepszą opcją jest wznowienie na czas obrony - czyli skorzystanie z opcji, której ustawodawca nie zlikwidował.
UsuńChciałam też dopytać o ten fragment:
OdpowiedzUsuń"Dotychczas furtką, jaką stosowała SGH była możliwość odpłatnego wznowienia na miesiąc lub kilka miesięcy (opłata miesięczna 300 zł), co dawało szansę ukończenia pracy przy wsparciu wykładowcy"
Czy jest możliwość ukończenia pracy bez wsparcia wykładowcy i wznowienia studiów tylko na czas obrony? Zakładając, że wykładowca taką pracę przyjmie?
W zasadzie wykładowca nie ma prawa jej przyjąć, skoro przychodzi do niego jakiś Pan lub jakaś Pani z ulicy i nagle przedstawia gotową do obrony pracę. A student po skreśleniu nie jest studentem, tylko właśnie "jakimś Panem z ulicy".
UsuńA co w przypadku, kiedy piszemy egzamin z przedmiotu we Wrześniu?
OdpowiedzUsuńCzy nadal powinno się złożyć prace w Sierpniu, kiedy nie ma się zaliczony jeszcze wszystkich przedmiotów?
A co w przypadku kiedy nie uda się zaliczyć przedmiotu w czasie sesji poprawkowej?
Co do pierwszej części pytania - była już o tym mowa rok temu i nic się nie zmieniło. Sesja to jedno, a termin złożenia pracy to drugie.
UsuńCo do drugiej części - oblany egzamin to prosty przypadek - skoro ktoś nie zdał w obu terminach, to powtarza semestr - a wtedy na pisanie i złożenie pracy ma czasu aż nadto, bo termin złożenia pracy określony starym regulaminem to "miesiąc przed planowanym końcem studiów". A skoro Pan powtarzałby semestr, to nie podlega skreśleniu, czyli nadal obowiązuje Pana stary regulamin i dotychczasowa umowa. Generalnie korzystniejsze warunki studiowania były na dotychczasowych zasadach i dlatego tak uczulam, żeby Państwo sprężyli się i zakończyli studia w terminie. Nowe zasady obowiązywać będą od października, czyli z mocy prawa dotyczą obecnie rekrutowanych studentów oraz tych, którzy zechcą się wznawiać po skreśleniu (podpisują wówczas umowy zatwierdzone na rok akad. 2015/16).
Szanowna Pani Dziekan,
UsuńNie dokońca rozumiem tę odpowiedź. W przypadku nie napisania pracy do końca września i jednoczesnym nie zaliczeniu terminu poprawkowego z jakiegoś przesmiotu muszę powtarzać semestr na zasadzie warunku. Co oznacza brak zaliczenia przedmiotu (np. 3pkt ects) plus brak oceny z seminarium (12pkt ects). W takim razie mimo obowiązywania starego regulaminu muszę studiować dodatkowy semestr a koszt tego bedzie oznaczal opłatę za warunek oraz za powtarzanie seminarium czyli 150zl * (3+15ects) = 2250zl. Czy mam racje? Czy cos źle rozumiem?
Nie istnieje coś takiego jak "powtarzanie semestru na zasadzie warunku" (w żadnej uczelni, ani ustawie). Nie mam pojęcia skąd taki konstrukt Pan zaczerpnął: jest "powtarzanie semestru" albo "warunkowy wpis na kolejny semestr". Ale IV semestr jest ostatnim i nie mogę wpisać warunkowo na kolejny (czyli nieistniejący semestr). I nie ma znaczenia, który regulamin Pan weźmie. Proszę jednak zajrzeć do regulaminu, bo widzę, że Pan się powołuje na niego chętnie, ale go nie zna. Jeżeli nadal ma Pan wątpliwości - zapraszam na dyżur, bo nie mogę poświęcać tyle czasu, na wałkowanie tematu, który omówiłam powyżej. Skoro Pana przypadek czymś się różni - zapraszam.
UsuńPani Dziekan,
OdpowiedzUsuńW jednej z odpowiedzi wspomniała Pani, że poprzedniej opcji (wznowienie na czas obrony) ustawodawca nie zlikwidował (" jeśli po skreśleniu jest Pan w stanie napisać/dokończyć samodzielnie pracę, to chyba lepszą opcją jest wznowienie na czas obrony - czyli skorzystanie z opcji, której ustawodawca nie zlikwidował"). Nie rozumiem jednak na jakiej zasadzie ma ona działać po wejściu nowych zasad. Podam przykład, który, w moim mniemaniu, może dotyczyć największej liczby osób i który - miejmy nadzieję - rozwieje wątpliwości. Załóżmy, że student nie jest gotów, by złożyć pracę przed końcem września (na koniec września ukończył przykładowo 3 z 4 zaplanowanych rozdziałów) i potrzebuje kolejnego miesiąca - rozumiem, że wówczas zostaje skreślony (wszak nie złożył pracy przed końcem września) i fakt, że jest w stanie ukończyć i złożyć pracę do końca października niczego nie zmienia - musi powtarzać semestr i zapłacić przynajmniej za całe seminarium dyplomowe (12 pkt ECTS x 150 zł)?
Przypadek o którym Pan pisze oznacza konieczność powtórzenia seminarium, które nie zostało zaliczone. Wznowienie na czas obrony dotyczy wyłącznie osób, które maja prace napisaną a nie złożyły jej w terminie (np. nie zdobyły podpisu promotora i nie mogły złożyć pracy). Przypadek, który Pan opisał pokazuje właśnie dobitnie, jak niekorzystna jest to zmiana prawa (dodam, że ustawodawca wylał dziecko z kąpielą,bo faktycznie gremia studenckie domagały się zniesienia opłat za dodatkowe konsultacje promotorskie, ale domyślam się, że studenci nie mieli nic przeciwko konsultacjom darmowym). Poza protokołem dodam, że nie śledzę skreślonych studentów ani ich promotorów... I jeśli student przyniesie pracę podpisaną przez promotora, to nie zamierzam wnikać dlaczego promotor pracował za darmo ze skreślonym studentem...
UsuńCzy nielaliczenie innego przedmiotu niż seminarium powoduje w przypadku powtarzania semestru konieczność oplaty tylko za niezaliczony przedmiot czy rowniez za (zaliczone) seminarium?
OdpowiedzUsuńFormalnie rzecz ujmując powtarzanie semestru oznacza powtarzanie semestru (czyli całej puli przedmiotów), ale w praktyce radzę studentom wraz z wnioskiem o powtarzanie semestru złożyć wniosek o przepisanie ocen z przedmiotów, które zostały zaliczone i zwolnienie z opłaty za ich powtarzanie - dotyczy to także seminarium, o ile zostało zaliczone. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podstawą zaliczenia seminarium na IV semestrze jest przyjęcie przez promotora pracy mgr.
UsuńDo kiedy najpóźniej należy złożyć podanie o powtarzanie semestru w przypadku opóźnień w złożeniu pracy magisterskiej?
UsuńTak, żeby zdążyć przed skreśleniem (zaczynam skreślenia dzień po upływającym terminie)
UsuńSzanowna Pani Dziekan,
UsuńDlaczego należy złożyć takie podanie przed skreśleniem? Czy nie mógłbym złożyć podania przed rozpoczęciem nastepnego semestru np w styczniu? Rozumiem oczywiście ze konsekwencja byłyby brak mózliwosci konsultowania się z promotorem oraz brak praw studenckich do czasu wznowienia studiów??
Do kiedy można przedłużyć możliwość złożenia pracy magisterskiej? Do końca września (czyli do 30.09.2015) czy do końca roku akademickiego 2014/2015 (czyli do 25.09.2015)?
OdpowiedzUsuńDo końca września (30.09)
UsuńPani Dziekan,
OdpowiedzUsuń„Osoba skreślona z listy studentów może co najwyżej ubiegać się o odpłatne powtórzenie IV semestru”
W jednej z odpowiedzi napisała Pani, że najlepiej złożyć wniosek o powtórzenie semestru jeszcze przed skreśleniem z listy studentów. Czy jeżeli wiem, że nie złożę pracy w terminie, mogę złożyć podanie o powtórzenie IV semestru jeszcze przed skreśleniem?
Czy według opisanej przez Panią procedury powinienem złożyć dwa wnioski? Jeden elektroniczny o powtórzenie semestru, a drugi o przepisanie zaliczonych przedmiotów? Czy wystarczy jak w podaniu o powtórzenie semestru dostępnym w Wirtualnym Dziekanacie zaznaczę prośbę o przepisanie pozostałych przedmiotów w uzasadnieniu?
Pierwsze pytanie - tak. Można wszystko uwzględnić w jednym podaniu. Ale obawiam się, że tam może być problem z miejscem, więc może wygodniej będzie złożyć dwa odrębne wnioski (może Pan wrzucić podanie o przedmioty do skrzynki, jeśli problemem są godziny otwarcia okienek)
UsuńSzanowna Pani Dziekan,
OdpowiedzUsuńJestem studentem 2 roku studiów magisterskich, z przyczyn częściowo zależnych od promotora, choć nie będę też ukrywał, że częściowo prywatnych będę mógł złożyć pracę dopiero około 3 tygodnia października. Otrzymałem przedłużenie do końca września. Rozumiem zatem, że zostanę skreślony z listy studentów. Przeczytałem Pani wiadomość i uważnie przeczytałem regulamin. Chciałbym zadać kilka pytań:
1) W związku z tym, że zacząłem studia przed 29 kwietnia 2015 obowiązuje mnie wciąż stary regulamin i zarówno po wznowieniu jak i w wypadku powtarzania roku wciąż zostanę przywrócony na zaczęty wcześnie tok studiów, więc obowiązuje mnie stary regulamin i stara wersja tabeli opłat. (Ponieważ prawo nie działa wstecz) Czy dobrze rozumiem sytuację?
2) Według regulaminu studiów
Pozwolę sobie zacytować:
Osoba, która została skreślona z listy studentów z powodu niezłożenia pracy dyplomowej w terminie określonym w paragrafie 70 ust. 1 i 2 może złożyć wniosek o wznowienie studiów na dzień egzaminu dyplomowego. W razie uwzględnienia wniosku dziekan wydaje decyzję o wznowieniu z zastrzeżeniem warunku, że wnioskodawca złoży pracę dyplomową zgodnie ze standardami określonymi we właściwym zarządzeniu Rektora w okresie 6 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin określony w paragrafie 70 ust. 1 i 2.
(pkt. paragraf 66 podpunkt 1, strona 27)
O ile dobrze zrozumiałem, jeśli wyrazi Pani zgodę na wznowienie toku studiów na dzień egzaminu dyplomowego (mam nadziej, że będzie Pani tak miła opóźnienie będzie zaledwie jednomiesięczne, jestem dobrym studentem i dopiero pierwszy raz noga mi się powinęła, zapłacę za wznowienie odpowiednią kwotę (patrz podpunkt 3) oraz do tej pory wyrażała Pani zgodę na wznowienia w podobnych sytuacjach, choć oczywiście w tej sprawie skonsultuje się z Panią osobiście), to mam 6 miesięcy (od momentu skreślenia mnie z listy studentów (koniec września)) na złożenie pracy. Czy coś źle zrozumiałem?
3) Według tabeli opłat
zapłaciłbym 200+300=500 zł (200 zł za fakt wznowienia studiów i 300 zł za jeden rozpoczęty miesiąc) Czy dobrze zrozumiałem sytuację?
Przepraszam za anonim, mam nadzieję, że zwracam się do Pani miło i mimo niechęci zdradzenia tożsamości otrzymam odpowiedź, zwłaszcza, że na pewno nie tylko ja będę zainteresowany odpowiedziami na niektóre pytania.
Z góry przepraszam za wszelkie błędy w formatowaniu, ortografii i interpunkcji.
Chciałem też bardzo podziękować za przeczytanie mojej co najmniej długiej wypowiedzi i z góry podziękować za ustosunkowanie się do niej.
PS. Bardzo przepraszam za niedołączenie odpowiednich linków, zamierzałem załączyć linki do regulaminu oraz tabeli opłat, niestety nie mogłem wówczas wysłać wiadomości ponieważ "Adres URL zawiera niedozwolone znaki". Mam nadzieję że wystarczająco szczegółowo opisałem miejsca w dokumentach.
Odpowiedź na wszystkie pytania zawarta jest powyżej Pańskiego komentarza. Skreślenie oznacza zakończenie umowy z Uczelnią, a tabela opłat jest załącznikiem do Umowy. Jakiekolwiek działania prawne (np, podpisanie nowej umowy) oznaczają, że stosują się do Pana zasady takie same, jak do nowego studenta. Zachowanie dotychczasowej umowy jest możliwe tylko, jeśli żadna ze stron jej nie wypowie/nie zerwie. W przypadkach takich jak Pański, umożliwić to może wyłącznie wystąpienie z wnioskiem o powtarzanie IV semestru (umowa ulega wówczas automatycznie przedłużeniu). Regulamin studiów natomiast wchodzi w życie od nowego roku akademickiego i dotyczy każdej osoby posiadającej status studenta SGH. Nie ma w nim słowa o przepisach przejściowych.
UsuńSugeruję po skreśleniu napisać pracę (jak rozumiem to jest kosmetyka, skoro potrzebuje Pan niewiele czasu") i złożyć wraz z wnioskiem o wznowienie na czas obrony (takie podanie mogę rozpatrzeć pozytywnie wyłącznie mając gotową pracę przed sobą :-)
Szanowna Pani Dziekan,
UsuńBardzo dziękuję Pani za szybką odpowiedź. Chciałbym się tylko upewnić czy dobrze zrozumiałem i żeby nie zajmować Pani czasu prosiłbym tylko o szybkie tak lub nie.
Jeśli będę miał gotową pracę na 3 tydzień października i przyjdę wtedy do Pani (oczywiście umawiając się odpowiednio wcześnie) z podaniem o wznowienie studiów, to zostanie ono zaakceptowane i zapłacę 500 zł ?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i cierpliwość.
Szanowna Pani Dziekan,
OdpowiedzUsuńKolejny semestr i termin na składanie prac dobiega końca więc pewnie wielu studentów znów będzie interesować, możliwość przedłużenia terminu.
Jako, że mniej więcej własnie teraz jest ten "Pierwszy Dzwonek", o którym Pani Dziekan pisała w tym wpisie, chciałbym się zapytać jak wyglądać będzie sytuacja u aktualnych czwartych semestrów.
Oficjalny deadline to 12 lutego 2016. Czy tak jak w przypadku poprzedniego semestru będzie, można dzięki podaniu przedłużyć sobie możliwość oddania pracy o 1miesiąc?
Dodam tylko, jeśli to ma znaczenie, że zaczynałem magisterkę w 2013 roku.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
Dziękuję za pytanie/przypomnienie - linkuję: http://takdladsm.blogspot.com/2015/12/absolutoria-i-magisterki-zima-201516.html
UsuńBardzo dziękuję;)
Usuń