22 lut 2013

Realny trud wirtualnych podań


System elektronicznych podań był już dostępny w WD kilka miesięcy wcześniej, jednak ruszył pełną parą dopiero w bieżącym semestrze. W dużej mierze zawdzięczamy to wprowadzeniu kolejnego formularza – o przedłużenie sesji, bardzo obecnie na czasie. 

Od początku nowego semestru Dziekanat pracuje na poczwórnych obrotach. Asystentki toku rozliczają semestr zimowy (jeżeli jest to ostatni semestr – przygotowują teczkę studenta do obrony), niektóre kończą wydawanie dokumentów nowym studentom, pani Kasia przyjmuje setki protokołów… Do tego dochodzą kolejne zmasowane sprawy – dopisywanki i wypisywanki z zajęć, kolizje, przedłużanie terminu złożenia pracy magisterskiej… i przedłużenie sesji. Niby są to standardowe zadania Dziekanatu, ale skumulowane w pierwszych tygodniach skutecznie sprawiły, że część Asystentek toku systematycznie zostawała po godzinach w pracy (dzisiejszy „urobek” z podań u jednej z nich podpisywałam prawie 1,5 godziny), a i my same wychodziłyśmy regularnie z Dziekanatu w zasadzie wieczorami (mój ostatni dyżur trwał ponad 3 godziny i skończył się na korytarzu). 

Tyle sprawozdania z pierwszych tygodni nowego semestru, a teraz przejdźmy do sedna – czyli wirtualnych podań. Niby prosta sprawa dla pokolenia Facebooka, ale jednak warto zwrócić uwagę na kilka spraw (kwestię niezałączających się załączników pomijam, bo to sprawa CI): 
  • Podanie składane elektronicznie to jednak nadal podanie i wymaga odpowiedniej formy. Forma „Witam” (albo: „Witam! Mam problem z..."), „Dzień dobry” „Proszę Pani,” jest równie mało fortunna co w przypadku podania papierowego.
  • Podania elektroniczne mają swoją strukturę – należy się jej trzymać. Jeżeli jest miejsce na wpisanie uzasadnienia, nie warto powielać treści podania, która wypełniana jest przez system automatycznie, tylko od razu przechodzić do sedna.
  • Zarazem – skoro jest miejsce na uzasadnienie czy cokolwiek innego – nie należy go ignorować. To naprawdę nie zostało wymyślone w celu zapełnienia kartki.
  • Elektronicznie składają Państwo te podania, które mają dostępne wzory. Napisanie na podaniu o np. przedłużenie sesji, że prosi się o wydanie legitymacji zostanie najpewniej rozpatrzone – hm – no właśnie, jak?
  • Warto wiedzieć, jak nazywa się Asystentka toku, która Państwa obsługuje. Wysłanie podania do losowo wybranej Asystentki najpewniej opóźni jego rozpatrzenie, ponieważ musi zostać wydrukowane a następnie znaleźć swoją adresatkę (co przy obecnym obciążeniu pracą może potrwać i ponad dobę). W dniu dzisiejszym segregowaliśmy kilkadziesiąt bezpańskich podań, które spłynęły do alfabetycznie pierwszej na liście Asystentki, będącej od kilku dni na zwolnieniu… 
  • Wysłanie tego samego podania do kilku Asystentek naraz nie przyspieszy rozpatrzenia sprawy. Ba, może ją nawet opóźnić, ponieważ każde podanie musi być rozparzone… 
  • Kilkukrotne wysyłanie tego samego podania do tej samej Asystentki również sprawy nie przyspiesza. Ba, stawia (pro)dziekana w kłopotliwej sytuacji – co ma napisać na drugim podaniu studenta X w kwestii Y? „Por. moja odpowiedź na poprzedniej kopii”? 
Sprawy są w większości banalne i oczywiste, ale prosimy o zwrócenie na nie uwagi. Dzięki temu sprawniej przejdziemy przez cosemestralny początkowy okres Sturm und Drang. No, chyba, że ktoś będzie nas chciał z premedytacją zafloodować…

9 komentarzy:

  1. Szanowna Pani dziekan,
    a kwestia zalacznikow w meilach sghowych? czy ja mialem tylko takie problemy? (wyslalem meila dwukrotnie z zalacznikiem do asystetnki toku i nie doszedl zalacznik) z prywatnego dopiero doszedl..

    w podaniu o przedluzenie sesji jest miejsce na uzasadnienie to rozumiem ze potrzebne jest tylko uzasadnienie? czy wymagane jest pisanie Szanowny(ni) itp itd?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwestia załączników spowodowana była awarią - http://takdladsm.blogspot.com/2013/02/awaria-elektronicznego-systemu-podan.html
      W Uzasadnieniu wystarczy z powodzeniem uzasadnienie :)

      Usuń
  2. ale po awarii w srode wyslalem e-maila z zalacznkiem (z sghowej poczty) i dzisiaj dwa meile i zalaczniki nie dotarly. Tego tez dotyczyla awaria?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tego chyba nie - nie wiem w czym rzecz, proszę może o informację mailem?

      Usuń
    2. Panie Andrzeju - Pana załącznik dotarł mailem, z cc do mnie, toteż wiem, że dotarł :-) Bez wątpienia powinien był Pan dostać potwierdzenie od asystentki toku, że ten załączniku jest widoczny. Z Pana pytań wnioskuję, że odpowiedzią jest milczenie, więc czeka mnie teraz ewangelizacji c.d.

      Usuń
  3. Pani dziekan,
    Tak nie dostalem zadnych potwierdzen od asystentki toku mimo ze prosilem o to wyraznie, miala Pani cc wiec widziala Pani, jak pisalem Pani w meilu, robota swietna ale jeszcze system nie dziala idealnie:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam,

    czy otrzymanie stypendium po 1 semestrze, które powoduje, że drugi kierunek będzie dla kogoś bezpłatny jest warunkiem jednorazowym?
    Tzn., że jak dostanę stypendium po 1 semestrze, to już do końca 4 semestru będę miał 2. kierunek bezpłatny czy będę je musiała otrzymywać po każdym semestrze aby utrzymać bezpłatność?
    Chodzi o studia magisterskie stacjonarne.

    Czy istnieje jakakolwiek szansa, że przepisy te nie wejdą w życie jeszcze teraz, tzn. jakaś szansa że mimo nieotrzymania stypendium rektora będę mógł studiować drugi kierunek bezpłatnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ależ ustawa już dawno weszła w życie...

      Usuń
    2. No tak, ale mogą wystąpić jakieś problemy przy jej realizacji jak to bywa w Polsce :)

      A co z resztą? Wystarczy uzyskać jedynie raz stypendium, aby mieć bezpłatne studia do końca? Po 1 semestrze?

      Usuń