20 mar 2016

Nowe wirtualne oblicze Dziekanatu

Wszyscy (a przynajmniej znakomita większość) czytelników niniejszego bloga przyzwyczajona jest do obecności DSM na FB – zwłaszcza, że większość z Państwa wchodzi na blog za pomocą linków umieszczanych na FB. Rok 2016 przyniósł kolejne wcielenie Dziekanatu – angielskojęzyczny fanpejdż DSM dla zagranicznych studentów studiów magisterskich w SGH. Pomysł i spora część wykonania należą do p. Pauliny Łysakowskiej, która wraz z dr Magdą Szybiak urzęduje w „sekcji zagranicznej”, zwanej pokojem 56. Oddaję jej w związku z tym głos: 

Małymi krokami, przenosiliśmy wszystkie akta studentów zagranicznych oraz tych, którzy kształcą się w obcym języku do pokoju 56. Oczywiście „pokój 56” to nie nowy oddział a filia, pozostająca w strukturze DSM, tyle że podstawowym językiem komunikacji ze studentami jest angielski. 

Od lutego przejęłyśmy ponadto sprawy wszystkich cudzoziemców, w tym studiujących w języku polskim, łącznie około 400 osób. Zmiany te pozwoliły na zmniejszenie kolejek w Dziekanacie głównym dla polskich studentów, zaś cudzoziemcy zyskali możliwość załatwiania swoich specyficznych spraw związanych m.in. z Biurem Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej. Pokój 56 otwarty jest cztery dni w tygodniu. Ponadto, razem z koordynatorami kierunków raz na kwartał, organizuje spotkania studenckie, na których omawiane są bieżące problemy dotyczące studiowania. 

Aby usprawnić informowanie studentów, „pokój 56” utworzył fanpage, na platformie FB, by kontaktowanie się, informowanie oraz relacjonowanie życia studenckiego mogło odbywać się po angielsku. Master Studies in English SGH zaistniał kilka miesięcy temu, ale już z uśmiechem patrzymy na zasięg postów i aktywność naszych angielskojęzycznych studentów. 

I faktycznie – patrząc na komunikaty na naszym angielskim fanpejdżu widać, jak wiele nam jeszcze brakuje, aby student zagraniczny poruszał się w SGH z równą (albo chociaż porównywalną) swobodą, co student znający język polski. Jeden z ostatnich wpisów dotyczył tak teoretycznie prostej sprawy jak to, że sala 1A w gmachu C, gdzie akurat odbywało się spotkanie z koordynatorem angielskojęzyncznego kierunku, to sala a nie aula... Pani Paulina stara się na fanpejdżu zamieszczać także informacje o wszelkich wydarzeniach odbywających się w języku angielskim. Pomysł wydaje się trafiony – dopiero co jedna z naszych uczelni partnerskich stwierdziła, że chętnie go wykorzysta w komunikacji ze swoimi zagranicznymi studentami :)

Współpraca: mgr Paulina Łysakowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz